Soud v Břeclavi začal řešit zničení 58 obrazů na valtickém zámku

1. 3. 2018ČTK Infoservis

Okresní soud v Břeclavi dnes zahájil hlavní líčení s bývalým kastelánem valtického zámku Michalem Tlustákem, žalobce ho viní, že nechal své podřízené zlikvidovat 58 obrazů soudobých výtvarníků. Vznikla tím škoda 4,6 milionu korun. Tlusták vinu popřel, uvedl, že se jednání, které je mu kladeno za vinu, nedopustil. V případě odsouzení mu za poškození cizí věci hrozí až tříleté vězení.

"Nedopustil jsem se jednání, které je mi kladeno za vinu, a popírám, že bych já nebo někdo z mých podřízených nařídil likvidaci historických nebo současných uměleckých děl," uvedl před soudem Tlusták.

Obrazy umělci vytvářeli od roku 1992 během výtvarného sympozia Velký formát. Jde o díla 39 výtvarníků ze šesti zemí. Mezi ně patřili také neúspěšný kandidát na českého prezidenta Vladimír Franz, slovenský výtvarník Vladimír Popovič nebo čeští výtvarníci Ivo Sedláček, Kamil Mikel a Petr Lysáček.

Jak Tlusták uvedl, žádná taková díla na zámku inventarizována nebyla a nebyl ani informován, že tam nějaká taková díla uložena jsou. "Nějaké obrazy jsem tam viděl, ale nedotazoval jsem se, komu patří," uvedl Tlusták.

Soudkyně přečetla i Tlustákovu výpověď z vazebního zasedání, kde řekl, že za zničení obrazů nese odpovědnost. K tomu dnes Tlusták uvedl, že vypovídal ve stresu. Dodal, že měl dobré vztahy s podřízenými a nechtěl, aby do věci byli zataženi.

Podle žalobce Jiřího Zemka nechal Tlusták zničit obrazy pravděpodobně v roce 2011. Motivace není zcela jasná. Na zámku se ale tehdy rekonstruovaly prostory, ve kterých později vznikla kavárna, právě v nich byly zničené obrazy původně uloženy. Stavebníci prostory potřebovali vyklidit.

Podle organizátora sympozia Jana Pospíšila byla zničena asi polovina sbírky, druhá polovina byla na zámku uložena jinde. Umělci na zničení děl přišli v roce 2014, kdy si chtěl jeden z obrazů vyzvednout Vladimír Franz. Později s Pospíšilem v prostorách zámku našli zbytky děl. "Byly tam uloženy rámy, jeden měl na sobě ještě zbytky mého obrazu. Bylo tam asi 18 rámů, ze kterých bylo vyřezáno plátno. Na základě toho jsem řekl, ať kastelán volá policii," uvedl dnes u soudu Pospíšil.

Policisté nejprve pracovali s verzí, že odcizení obrazů má na svědomí organizovaná skupina, která díla přeprodává na černém trhu s uměním. To se však nakonec nepotvrdilo. Vyšetřování případu trvalo více než dva roky, vzhledem k tomu, že autoři poničených děl pocházejí i z ciziny, byla při vyšetřování nutná mezinárodní právní pomoc.

ČTK | Jakékoliv publikování nebo další šíření obsahu České tiskové kanceláře je bez písemného souhlasu Artalk z.s. zakázáno. ©ČTK