TS: Skupinová terapia

Martinka Bobrikova a Oscar de Carmen, Katarína Brestovanská, Ľudmila Horňáková, Zuzana Janečková, Jana Kapelová, Barbora Kleinhamplová, Martin Kosorín, Magdaléna Kuchtová, KundyCrew, Ivana Mer, Karol Pichler, Nóra Ružičková, Erik Sikora, Jana Smokoňová, Jakub Straka, Kateřina Šedá, Maja Štefančíková, Lenka Záhorková / Skupinová terapia / kurátorka: Petra Hanáková / SNG - Schaubmarov mlyn / Pezinok / 15. 8. 2020 

Skupinová terapia

S novou sezónou prichádza do Schaubmarovho mlyna nová výstava!

Začnite novú sezónu v Schaubmarovom mlyne v Pezinku spolu s nami! V sobotu 15. augusta otvoríme výstavu Skupinová terapia založenú na regeneračnom zážitku komunity. Otvorenie výstavy budú sprevádzať programy pre rodiny s deťmi, komentovaná prehliadka mlynskej expozície, tanečná site-specific performance a elektro-akustický koncert Ivany Mer. Príďte stráviť letný večer s dobrým jedlom a pitím na čerstvom vzduchu!

Novú sezónu v Schaubmarovom mlyne v Pezinku už tradične otvorí nová výstava Skupinová terapia, ktorá opäť podčiarkne charizmatický a oddychový charakter areálu galérie výtvarného umenia.

„Výstavný projekt predstaví takmer dve desiatky umelcov a umelkýň, ktorých práca má prevažne komunitný charakter a nie nevyhnutne „artefaktový“ výstup. Obsah či energia ich účinkovania by sa dala vnímať aj ako istý druh tvorby endorfínov – zdieľania a vytvárania dobrej energie, vzájomného potešovania, liečby, relaxu, príjemne stráveného „tu a teraz“, prosto regeneračného zážitku komunity a spolu-zdieľaného flow,“ popisuje kurátorka výstavy Petra Hanáková (SNG).

Výstava má upozorniť na potrebu skupinovej terapie umeleckých formátov spolupatričnosti a tiež podchytiť narastajúcu úzkosť a unikajúci pocit radosti, na ktoré dnes reaguje stále viac umelcov. Zároveň výstava na jednom mieste koncentruje diela, v ktorých sa zrkadlí participatívny a komunitný charakter umeleckej činnosti. „Na nezdravý životný štýl výkonnostne nastavenej spoločnosti odpovedá umenie pomalšími, akoby terapeutickými či relaxačnými témami a formátmi. Z umelcov sa stávajú kurátori – v umeleckom i psychiatrickom slova zmysle, sociálni a komunitní pracovníci, akísi svojpomocní producenti endorfínu,“ dopĺňa Petra Hanáková.

Medzi vystavujúcimi umelcami sa objavia Martinka Bobrikova a Oscar de Carmen, Katarína Brestovanská, Ľudmila Horňáková, Zuzana Janečková, Jana Kapelová, Barbora Kleinhamplová, Martin Kosorín, Magdaléna Kuchtová, KundyCrew, Ivana Mer, Karol Pichler, Nóra Ružičková, Erik Sikora, Jana Smokoňová, Jakub Straka, Kateřina Šedá, Maja Štefančíková a Lenka Záhorková. Výstavu počas jej trvania doplnia diela niektorých výtvarníkov, ktoré vzniknú v rámci rezidencie v priestoroch Schaubmarovho mlyna.

Otvorenie nového výstavného projektu bude sprevádzať aj pestrý sobotňajší sprievodný program so začiatkom v podvečerných hodinách. Rodičia s deťmi sa budú môcť zamazať od múky na workshope výroby chleba, alebo si skúsiť techniku pletenia v priestoroch sadu. Návštevníci nahliadnu do priestorov mlyna, jeho histórie aj súčasnosti počas komentovanej prehliadky. Rozmanité zákutia mlynskej budovy spoznajú aj prostredníctvom tanečnej site-specific performance Via molae – Cesta mlyna, v ktorej traja tanečníci v sprievode hudby a spevu oživia jeho spiace miesta. Program uzatvorí elektro-akustický koncert slovenskej skladateľky a speváčky Ivany Mer, ktorá poslucháčov zavedie do poetických krajín a podčiarkne pohodovú atmosféru večera.

Zvyšok leta bude patriť letnému kinu, ktorého program bol zostavený v spolupráci s filmovým dramaturgom Slovenského filmového ústavu Tomášom Hudákom. Počas zvyšných dvoch augustových večerov si návštevníci pod holým nebom užijú vybrané filmy voľne naviazané na výstavu Skupinová terapia.

Program otvorenia sezóny 15. augusta 2020

17.00 – 22.00

OTVORENIE VÝSTAVY

17.00 | Otvorenie výstavy Skupinová terapia

Kurátorka: Petra Hanáková

Výstava Skupinová terapia by chcela, nie náhodou práve v Pezinku-Cajle, meste/mieste so silným renomé psychiatrie, umením podchytiť narastajúcu úzkosť a unikajúci pocit radosti, na ktoré dnes reaguje stále viac umelcov. Na jednom mieste, v charizmatickom priestore starého mlyna, skoncentruje diela, v ktorých sa zrkadlí onen participatívny obrat i komunitný étos, tak ako ich zažívame či sme zažívali v umení a umeleckej prevádzke posledných dekád. Na nezdravý životný štýl výkonnostne nastavenej spoločnosti „odpovedá“ umenie pomalšími, akoby terapeutickými či relaxačnými témami a formátmi. Z umelcov sa stávajú kurátori – v umeleckom i psychiatrickom slova zmysle, sociálni a komunitní pracovníci.

Vystavujúce umelkyne a umelci: Martinka Bobrikova a Oscar de Carmen, Katarína Brestovanská, Ľudmila Horňáková, Zuzana Janečková, Jana Kapelová, Barbora Kleinhamplová, Martin Kosorín, Magdaléna Kuchtová, KundyCrew, Ivana Mer, Karol Pichler, Nóra Ružičková, Erik Sikora, Jana Smokoňová, Jakub Straka, Kateřina Šedá, Maja Štefančíková, Lenka Záhorková.

PROGRAMY PRE RODINY S DEŤMI

Programy pre rodiny s deťmi v spolupráci s vystavujúcimi umelcami Magdalénou Kuchtovou a Jakubom Strakom.

17.00 – 18.00 | Ruky z múky

program pre deti vo výstave

Aký je vzťah medzi rukami a cestom? Budeme experimentovať s lepkom, odhadovať a vážiť suroviny potrebné na výrobu chleba a rozprávať sa o chlebe trochu inak.

18.00 – 19.00 | Popletený sad 

program pre deti v sade

Ukážeme si ako očko za očkom vzniká pletenina, skúsime niektoré z množstva vzorov a spoločne prepletieme v sade stromy aj seba.

KOMENTOVANÁ PREHLIADKA MLYNSKEJ EXPOZÍCIE

18.00 | Komentovaná prehliadka Schaubmarovho mlyna

Aká je história Schaubmarovho mlyna? Kto v ňom žil a pracoval? Ako fungovala mlynská technológia? Prevedieme vás minulosťou aj súčasnosťou Schaubmarovho mlyna – mlynskou expozíciou aj galériou.

PERFORMANCE

19. 15 | Site-specific performance Via molae – Cesta mlyna

Traja tanečníci prevedú divákov rozmanitými zákutiami mlyna, ktoré si veľa pamätajú, ale iba málo prezradia. Počas putovania oživia spiace miesta a prinesú svetlo do tmavých kútov boľavých čias. Hudba a spev naplnia mlyn a potečú ďalej ako voda, ktorá tomuto miestu tak chýba.

Koncept – kolektív tvorcov Katarína Brestovanská, Jana Smokoňová, Ivana Mer, Martin Kosorín Performancia – Edita Antalová, Ivana Mer, Katarína Brestovanská, Martin Kosorín, Péter Cseri  Produkcia – Katja Thalerová, Nový Priestor o.z.

Kapacita: max. 25 ľudí

KONCERT

21.00 | Ivana Mer

Koncert Ivany Mer v elektro-akustickom prevedení plnom atmosféry vás zavedie do poetických krajín, ktorými sa môžete nechať unášať a vychutnávať si súmrak. Ivanu budú sprevádzať slovenský hudobník pôsobiaci na londýnskej hudobnej scéne Jozef Berk na perkusie a Cristian Estrella z Argentíny, ktorý sa postará o vizuály koncertu a skladby doplní elektronickými zvukovými plochami, klávesmi a ďalšími jemnými nástrojmi, ktoré dotvoria atmosféru snového univerza.

Letné kino v Schaubmarovom mlyne

Od 21.00

SNG Schaubmarov mlyn v spolupráci s filmovým dramaturgom zo Slovenského filmového ústavu Tomášom Hudákom pripravili štyri letné večery s vybranými filmami, ktoré tematizujú výstavu Skupinová terapia.

20. 8. | Plnotučná sebaláska / Fat Front * réžia Louise Detlefsen, Louise Unmack Kjeldsen * 2019 * DK * 90 min. * dokumentárny film * dánsky s českými titulkami

Štyri mladé škandinávske ženy už majú dosť sebanenávisti a hanby a hrdo sa nazývajú tučné. V spoločnosti s jasným ideálom krásy vyžadujú rešpekt a uznanie aj napriek tomu, že ho nenapĺňajú. Navzájom si pomáhajú a volajú po zmene spoločenského vzťahu k telu. Prechádzajú verejnou kolektívnou terapiou v časoch internetu, aby sa vysporiadali s odsudzovaním okolia a ukázali, že každý človek má svoju hodnotu.

27. 8. | Antológia mesta duchov / Répertoire des villes disparues * réžia Denis Côté * 2019 * CA * 97 min. * dráma, mysteriózny film * francúzsky s českými titulkami

Kolektívny portrét odľahlej obce v zasneženom Quebecu, ktorá ostáva zaskočená smrťou 21-ročného Simona a ktorej obyvateľom sa začínajú zjavovať neznáme postavy. „Duchársky“ príbeh však nie je hororom, ale citlivou štúdiou vyrovnávania sa s tragédiou. Côtého už tradične zaujímajú osamotené postavy s nevypovedaným tajomstvom, atmosféra opustených miest, hranica medzi skutočnosťou a fantáziou či schopnosť rozprávať príbeh bez doslovnosti.

O Schaubmarovom mlyne

Schaubmarov mlyn je súčasťou Slovenskej národnej galérie. Ide o jediný zachovalý potočný mlyn na Slovensku s funkčnou mlynskou technológiou. Nájdete tu expozíciu mlynárstva a galériu výtvarného umenia, v ktorej dostáva priestor najmä moderné a súčasné umenie a dizajn.

V mlyne sa venujeme nielen uchovávaniu kultúrneho dedičstva a prezentácii výtvarného umenia. Organizujeme aj množstvo sprievodných podujatí, ktoré súvisia s vizuálnym umením, prírodou a so životným prostredím, s remeslami a jedlom.

Počas roka sa môžete zapojiť do workshopov, zúčastniť sa komentovaných prehliadok, koncertov, navštíviť trhy a ďalšie podujatia pre odbornú aj širšiu verejnosť.

Ako sa k nám dostať

Hromadnou dopravou | Spojenie do Schaubmarovho mlyna nie je práve najlepšie. Ak sa predsa len chystáte prísť vlakom a autobusom, tak zastávka je Pezinok-Polesie. Keď vystúpite, treba sa vrátiť o kúsok naspäť v smere do mesta.

Taxi Pezinok | +421 905 426 242; +421 905 454 545 | Cesta z mesta do mlyna stojí 5 €.

Auto & parkovanie | Z Bratislavy – autom po ceste č. 503. Mlyn sa nachádza približne 4 km od centra Pezinka na ľavej strane Malackej cesty v smere na Pezinskú Babu. Pred Schaubmarovým mlynom je obmedzené množstvo parkovacích miest. Využite parkovisko pri futbalovom ihrisku, v nutnom prípade popri ceste. *eko friendly tip: Ak plánujete ísť aj s kamarátmi, skúste sa zladiť a zviesť spoločne.

Bicykel | V mlyne nie je problém zaparkovať s bicyklom. Každý, kto príde do mlyna na bicykli, má od nás dobrý pocit!

Pešo | Prejdite pešo po červenej turistickej značke – prechádzka z centra mesta trvá približne 40 minút.

Otváracie hodiny počas týždňa:

Štvrtok – piatok: 9.00 – 16.00

Sobota – nedeľa:   10.00 – 18.00

Generálny partner SNG