TS: Slovenská národná galéria 2016
28. 1. 2016Infoservis
Rekonštrukcia areálu Slovenskej národnej galérie
Investičná úloha týkajúca sa rekonštrukcie Slovenskej národnej galérie na nábreží je aktuálna od roku 2001, keď vtedajšia generálna riaditeľka Katarína Bajcurová z havarijných dôvodov zatvorila Premostenie. Po takmer 15 rokoch sa tak Slovenská národná galéria dočkala začiatku rekonštrukcie, ktorá podpisom zmluvy s dodávateľom dňa 28. 12. 2015 a najmä odovzdaním priestorov dodávateľovi dňa 18. 1. 2016 nadobúda reálnu perspektívu. Stavba je plánovaná na 36 mesiacov a po jej skončení bude mať verejnosť k dispozícii moderný a kultivovaný verejný priestor s 5 385 m2 čistej výstavnej plochy.
Rekonštrukciu areálu SNG nevnímame iba ako opravu chátrajúcich budov, ale ako komplexný reštart a jedinečnú možnosť ukázať, čo to znamená byť modernou galerijnou a kultúrnou inštitúciou v digitálnom veku. Chceli by sme, aby k nám po rekonštrukcii nechodili návštevníci iba za výtvarným umením, chceme byť aj dobrým mestským rezidentom, teda verejnosti sprístupniť celý areál vrátane populárneho Letného pavilónu a možností, ktoré ponúkal, o to viac, že nám jeho rozsiahlosť umožňuje pracovať tak, aby sme okolie nerušili. Plánujeme podporiť magnetizmus galérie, vyzrieť za galerijné steny a vyžarovať do okolia a pozitívne vplývať na susedné ulice, kde by našli svoje miesto dizajnérske prevádzky, kaviarne, pretože by mali zabezpečený prísun konkrétnych návštevníkov. Naše plány teda pripravujeme tak, aby sme okrem prezentácie kultúrneho dedičstva a umenia (čo pokladáme za samozrejmosť) vybudovali verejný areál, ktorý by slúžil ako kultivovaná mestská alternatíva na trávenie voľného času.
Nová architektúra galérie, ktorá vzišla z medzinárodnej súťaže v roku 2005 (predsedom poroty bol renomovaný architekt profesor Gustav Peichl z Viedne), je dielom architektonickej dvojice Martin Kusý a Pavol Paňák, držiteľov mnohých odborných ocenení. Zvolený prístup vychádza z niekoľkých zásad, rešpektuje pôvodnú architektúru Vladimíra Dedečka, zásadne rieši urbanizmus areálu a jeho zapojenie sa do mestských štruktúr – areál ako malá galerijná štvrť, účelné riešenie prevádzok v súlade s nastavením galerijných štandardov, t. j. nárokov na bezpečnosť umeleckých diel.
Alexandra Kusá, generálna riaditeľka SNG
Návštevnosť a vstupné
V roku 2014 Slovenská národná galéria vďaka spolupráci so spoločnosťou J&T Banka zaviedla voľné vstupné do všetkých výstav a expozícií v Bratislave a Pezinku. Tento krok spôsobil prudký nárast návštevnosti, ktorý sme v roku 2015 dokázali udržať, i napriek obmedzeným priestorom. Aj vďaka tomu sa nám v roku 2015 podarilo dosiahnuť celkovú návštevnosť 82 398, k čomu treba prirátať návštevnosť našich neplatených sprievodných a kultúrnych podujatí, ako aj výstav realizovaným mimo SNG, čo toto číslo výrazne zvýši. Môžeme tak konštatovať, že sa tento novátorský krok z roku 2014, nadväzujúci na tradíciu voľných nedieľ a britskú prax lepšieho sprístupňovania umenia, osvedčil.
Dlhodobá stratégia SNG, ktorá chce ako verejnoprávna inštitúcia prinášať čo najviac dostupných služieb, funguje. Výpadky zo vstupného z ostatných služieb, pri ktorých sme zrušili poplatky, sa nám podarilo doplniť novými platenými programami a činnosťou kníhkupectva Ex Libris v SNG. Politika poskytnúť neobmedzený a opakovaný prístup k umeniu a možnosť stráviť v galérii ľubovoľne dlhý čas naozaj formuje hlbší vzťah k umeniu a prináša nám stabilnú návštevnícku základňu. Súčasťou voľného vstupu je aj kampaň smerujúca k dobrovoľnému vstupnému, bohužiaľ táto prax je na Slovensku stále v začiatkoch a dobrovoľné vstupné je prirodzené skôr zahraničným návštevníkom.
Zvýšenie návštevnosti, ktoré sme zaznamenali v súvislosti s voľným vstupom, sa nám podarilo udržať a dnes vieme lepšie zvládnuť aj stále častejšiu tlačenicu pred obrazmi v exponovaných termínoch.
Na základe všetkých týchto uvedených skutočností sme radi, že náš partner J&T Banka sa rozhodol v spolupráci pokračovať a že môžeme verejnosti umožniť voľný vstup do expozícií a výstav v Bratislave a Pezinku aj v roku 2016 zadarmo.
V digitálnom svete nás zaujímala aj návštevnosť (nielen) našich zbierok na vynovenom Webe umenia (webumenia.sk), sprístupnenom začiatkom júna 2015. Návštevnosť starej verzie bola 27 794 používateľov (t. j. 173 používateľov denne), novej verzie 61 500 používateľov (t. j. 302 používateľov denne), čo indikuje, že vynovený dizajn a funkcie smerujú správnym smerom.
Alexandra Kusá, generálna riaditeľka SNG
Koniec národného projektu Digitálna galéria a výstava Uchovávanie sveta
V novembri 2015 skončil národný projekt Digitálna galéria, ktorý bol jedným z národných projektov Operačného programu Informatizácia spoločnosti, prioritnej osi 2 „Rozvoj pamäťových a fondových inštitúcií a obnova ich národnej infraštruktúry“. Za necelé štyri roky (trvanie projektu: jún 2011 – november 2015) sa počas jeho realizácie podarilo zdigitalizovať 101 394 zbierkových predmetov (z plánovaných 100 100) z 18 slovenských galérií, čo predstavuje 55 % objemu evidovaných slovenských galerijných zbierok. Projekt sa síce skončil, no digitalizácia pokračuje, keďže ambíciou ostáva postupne zdigitalizovať všetky evidované zbierky slovenských galérií.
Digitálny obsah vytvorený v rámci projektu Digitálna galéria otvára nové perspektívy používania a sprístupňovania zbierok. V roku 2016 by sa SNG chcela zamerať na projekty zamerané na rozšírenie služieb, ako napr. digitálny sprievodca, rozšírenie funkcií na webe umenia a pod. V priebehu roka plánujeme zorganizovať druhý hackathon, keďže minuloročná akcia prekonala očakávania a priniesla veľmi kreatívne nápady. Projekt Digitálna galéria umožnil okrem iného aj zakúpenie špičkovej technológie v oblasti starostlivosti o zbierky. Aj v tomto smere chce SNG rozšíriť svoj výskum a služby, a to najmä pri ochrane zbierkových predmetov sterilizačnou komorou.
Za projektom dáva pomyselnú bodku aktuálna výstava Uchovávanie sveta. Rituál múzea v digitálnom veku, pojednávajúca predovšetkým o tom, ako v súčasnosti funguje múzeum umenia a ako v ňom môžeme využiť digitálne vymoženosti. Výstava potrvá do 28. februára 2016.
Mária Bohumelová, riaditeľka úseku výskumu a rozvoja /
hlavná manažérka projektu Digitálnej galérie