V Benešově se otevřelo zrekonstruované Muzeum umění a designu

18. 9. 2018ČTK Infoservis

V Benešově se dnes otevřelo zrekonstruované Muzeum umění a designu. Novou výstavní sezonu zahájilo pěti expozicemi. Návštěvníci si mohou prohlédnout práce Stanislava Kolíbala, Zdeňka Kirchnera, Jana Dvořáka a Sandry Majerové a ojedinělou sbírku historika umění Jiřího Šetlíka.

Novou podobu výstavních prostor navrhl architektonický ateliér Marcely Steinbachové, práce vyšly na pět milionů korun. Podle ředitelky Lenky Škvorové se v muzeu změnilo prakticky vše. "Předtím byla srdcem muzea Šímova síň, kde se konaly kulturní programy, ale jinak to muzeum nefungovalo," řekla ČTK. Kromě propojených výstavních sálů je novým prvkem čítárna otevřená do dvorku se stálou expozicí soch 20. století nebo pokladna u vstupních dveří. "Muzeum prošlo takovou změnou, že se dá říct, že je nové," dodala Škvorová.

Podle starosty Petra Hostka (ČSSD) je muzeum jednou z nejdůležitějších institucí, protože dokumentuje minulost i předkládá vize budoucího rozvoje města. Benešovské muzeum designu je podle něj navíc dobrou obchodní značkou, která je v kulturním světě dobře známá. Díky rekonstrukci se muzeum změnilo v moderní instituci, míní starosta.

Nejcennější kolekcí zpřístupněnou návštěvníkům je podle Škvorové Šetlíkova sbírka darovaná muzeu před osmi lety. Najdou se v ní díla Jiřího Koláře, Adrieny Šimotové, Františka Tichého či manželů Věry a Vladimíra Janouškových. Návštěvníci se seznámí také s tvorbou benešovského výtvarníka Dvořáka, výběrem z pozůstalosti malíře Kirchnera, Kolíbalovými reliéfy či současnou tvorbou mladé výtvarnice Majerové.

Muzeum, které bylo od loňského roku uzavřené, nedávno získalo také novou střechu. Město v minulosti řešilo v této příspěvkové organizaci problémy, které odhalil audit. Nepořádek byl podle radnice hlavně v uložení sbírkových předmětů a nabývacích dokladech. Tehdejší ředitel Tomáš Fassati poukazoval na dlouhodobé personální problémy a rezignoval na funkci. Muzeum od té doby vede Škvorová.

ČTK | Jakékoliv publikování nebo další šíření obsahu České tiskové kanceláře je bez písemného souhlasu Artalk z.s. zakázáno. ©ČTK