V bývalém klášteře sv. Gabriela se dnes otevře Designblok

7. 10. 2020ČTK Infoservis

V bývalém klášteře sv. Gabriela a blízkém letohrádku v zahradě Kinských se dnes pro veřejnost otevře letošní Designblok. Nabídne výběr českého designu, umělecké instalace i tematické expozice, letos však jen formou výstav. Doprovodný přednáškový, workshopový a společenský program pořadatelé zrušili kvůli opatřením platným proti šíření koronaviru.

Hlavní výstavy v Gabriel Loci a v Musaionu doplní galerie a obchody po městě se speciálními expozicemi. Výstavní program bude nově možné zhlédnout také on-line prostřednictvím 3D prohlídek na webu Designbloku. Virtuální prohlídky expozic budou k vidění až do konce října 2020.

Pořadatelé slibují, že někdejší konvent proměněný v galerijní prostor, bude tvořit zajímavý kontrast s instalacemi současného designu. Rajská zahrada v podání Jana Plecháče, křížová chodba s lampami Lucie Koldové, ale i jednotlivé cely řádových sester, refektář a další historické prostory budou hostit novinky začínajících i etablovaných designérů.

"Vzhledem k tomu, že těžištěm Designbloku jsou výstavy, můžeme za dodržení přísných hygienických podmínek otevřít. Zrušit jsme museli veškerý festivalový program, který by nás řadil mezi hromadné akce, jako jsou přednášky, vernisáže, workshopy, diskuse, módní přehlídky a společenské akce, včetně slavnostního zahájení," uvedla ředitelka Designbloku Jana Zielinski.

Přehlídku Designblok vždy tvoří Superstudio, kde se prezentují firmy, Openstudio, které ukazuje tvorbu jednotlivých designérů, Art House nabízející nevšední spojení umění a designu a showroomy a obchody, které se do Designbloku zapojí. Letos na návštěvníky čeká 227 expozic tvůrců i výrobců. Nebudou mezi nimi chybět ani hostující autoři z okolních zemí.

Prostory v areálu Gabriel Loci budou rozděleny tak, aby v jednotlivých výstavních sálech ani v jiných prostorech nebylo v jednom okamžiku více než deset osob, toto platí také pro návštěvníky čekající na vstup do výstavních sálů. Na opatření, jako jsou roušky, rozestupy, zákaz shlukování či používání dezinfekce, bude dohlížet speciální tým.

ČTK | Jakékoliv publikování nebo další šíření obsahu České tiskové kanceláře je bez písemného souhlasu Artalk z.s. zakázáno. ©ČTK