Vyhlásenie k vyjadreniam ministerky kultúry o výzve na odstúpenie
11. 3. 2024Infoservis
Tlačová správa k vyjadreniu ministerky Šimkovičovej o kontrole otvorenej výzvy za jej odstúpenie
Ministerka Šimkovičová zverejnila 7. marca vo večerných hodinách na instagramovom účte MK SR videopríspevok, v ktorom hodnotila kontrolu otvorenej výzvy na jej odstúpenie, ktorú sme na MK SR doručili pred mesiacom, 5. februára. Len niekoľko hodín neskôr ministerstvo príspevok z neznámych dôvodov stiahlo, no i tak považujeme za potrebné naň v stručnosti reagovať.
Ministerka vo videu oznamuje, že po mesiac trvajúcej kontrole ministerstvo kultúry vyhodnotilo, že podpisová akcia, ktorú sme vytvorili, pomenovali, po celý čas komunikovali a odovzdali ako otvorenú výzvu, je výzva. Od začiatku sme si boli vedomé a vedomí, že podpisová akcia nespĺňa parametre petície, pretože na Slovensku dodnes neexistuje portál, ktorý by umožnil zbierať overené elektronické podpisy. Túto úlohu zanedbalo niekoľko vlád. Jediný spôsob, ako realizovať legitímnu petíciu, je teda zbierať podpisy fyzicky na papieri, na čo sme nemali žiadnu kapacitu. Formát otvorenej výzvy slúži predovšetkým ako legitímny nástroj vytvárania spoločenského tlaku, čo sa v prípade výzvy na odstúpenie ministerky podarilo nad očakávania.
Ministerka ďalej vo videu spochybňuje možnosť manuálnej kontroly podpisov, keďže signatári a signatárky uviedli len svoje meno, miesto pobytu a emailovú adresu, z čoho ministerka vyvodzuje, že nie je možné overiť ich totožnosť. To ale nie je možné ani pri oficiálnej petícii, pri ktorej sa podpisy zbierajú fyzicky na papieri. Signatárstvo totiž petíciu podpisuje bez kontroly totožnosti, ani v tomto prípade teda nie je možné ich identitu overiť na sto percent. Jednoducho nie je možné zaručiť, že sa daná osoba podpisuje skutočne svojím menom. Podpisy sa preto aj pri právne záväznej petícii kontrolujú až po uzavretí samotného zbierania, a to tak, že sa vyberie náhodná vzorka signatárstva, ktorých mená a miesta bydliska sa overujú prostredníctvom verejne dostupných údajov a databáz. Podľa toho sa vyhodnotí percento nedohľadateľného signatárstva, a to sa aplikuje na celú vzorku podpisov. Je to štandardný postup využívaný pri právne záväzných petíciách. Presne rovnaký postup manuálnej kontroly sme aplikovali aj my, hoci nás k tomu pri formáte otvorenej výzvy nič nezaväzovalo. Percento nedohľadateľného signatárstva sme pri kontrole vyhodnotili na 1 %, čo sme pri odovzdaní výzvy komunikovali MK SR, ako i médiám.
Vyjadrenia ministerky Šimkovičovej vnímame ako pokus o odvedenie pozornosti od faktu, že MK SR pri kontrole neobjavilo žiadne „tisíce duplicitných a falošných podpisov“, o ktorých opakovane komunikovalo a kvôli ktorým podalo trestné oznámenie na generálnu prokuratúru. Tým sa len potvrdzuje, že išlo o prázdny pokus o zastrašenie občianskej iniciatívy a účelovú diskreditáciu výzvy na odstúpenie ministerky. Namiesto opakovaného márneho hľadania jej formálnych nedostatkov by sa tak MK SR konečne malo zaoberať obsahom výzvy, pod ktorú sa podpísalo viac ako 180 tisíc osôb a vyvodiť z neho zodpovednosť.
V Bratislave, dňa 8. marca 2024
Koordinačný výbor výzvy na odstúpenie ministerky Martiny Šimkovičovej
Kontakt: koordinacnyvybor@gmail.com