Začíná Den architektury, zaměří se na rok 1989 a Bauhaus

1. 10. 2019ČTK Infoservis

V osmi desítkách českých měst a obcí dnes začíná festival Den architektury. Letošní ročník se zaměří na stavby, které v Česku vznikly po roce 1989. Připomene tím výročí 30 let od sametové revoluce. Věnovat se bude také 100. výročí založení výmarské školy Bauhaus. Návštěvníky festivalu čekají prohlídky jindy nepřístupných staveb nebo také přednášky. Festival se koná také na 16 místech na Slovensku, potrvá do 7. října.

Hlavním tématem festivalu je Svobodná architektura. "Chceme ukázat, jak porevoluční vývoj ovlivnil naše prostředí, a to jak v pozitivním i negativním smyslu. Svoboda po roce 1989 umožnila například pořádat architektonické soutěže o kvalitu, ne všechny obce a města ovšem využily tohoto nástroje k získání kvalitní současné architektury. I takové příklady chceme představit," uvedla zakladatelka a ředitelka Dne Architektury, architektka Marcela Steinbachová.

Centrem dění bude tradičně Praha, kde je pro návštěvníky připravena dvacítka procházek. Ukážou pozitivní směřování porevoluční architektury, ale i opakování tehdy přežitých vzorů ze západní společnosti, jako byla výstavba satelitních předměstí. Součástí porevolučního stavění byla i obchodní centra, bankovní domy či pomníky a památníky. Lidé si budou moci prohlédnout třeba nově otevřený ČSOB Kampus nebo stavby v areálu trojské zoologické zahrady.

V regionech festival zve třeba na prohlídku brněnské administrativní výškové budovy Trinity centrum z roku 2009, galerie Benedikta Rejta v Lounech či architekturu totality i svobody v Řevnicích. Ve Frýdku-Místku se uskuteční procházka na téma "divoký fasádní rej". Festival se koná také v Jaroměři, Litoměřicích, Táboře, Žatci. Na Slovensku bude v Košicích představen pavilon Expo 2020.

Druhým tématem letošního festivalu je škola Bauhaus, která před sto lety určila směr tehdejší architektury a umění a má dodnes velký vliv i na současnou architekturu. V Praze 6 bude přístupný Skleněný palác a jeho původní schodiště, atrium, ale i střecha s výhledem na Hrad, kde se původně nacházely sluneční lázně s barem.

Samostatnou kapitolou je festival Film a Architektura, který slibuje třeba film o německém architektovi minimalismu Miesi van der Rohe, brněnském architektovi funkcionalismu Bohuslavu Fuchsovi nebo sekci věnovanou Bauhausu.

Podrobný program je na www.denarchitektury.cz.

ČTK | Jakékoliv publikování nebo další šíření obsahu České tiskové kanceláře je bez písemného souhlasu Artalk z.s. zakázáno. ©ČTK