Zastupitelé Brna-střed nepodpořili zřízení památkové zóny v městské části

14. 4. 2021ČTK Infoservis

Zastupitelé části Brno-střed na svém dnešním jednání nepodpořili zřízení památkové zóny v této městské části. Bod předkládal opoziční zastupitel Michal Závodský (za Zelené), který souhlasí s podobou zóny navrhovanou Národním památkovým ústavem (NPÚ). Samospráva však může vyjádřit pouze svůj názor, o zřízení památkové zóny rozhodne ministerstvo kultury.

NPÚ již dříve vyzval k rychlému vyhlášení dvou památkových zón v Brně, které mají zamezit ničení hodnotných budov. Část historického stavebního a urbanistického dědictví města je v ohrožení kvůli administrativní chybě, nedostatečnému zápisu na seznam kulturních památek z roku 1988. Jde o letitý problém, stovky budov formálně pozbyly památkovou ochranu, někteří majitelé toho využili.

"Aktuální návrh brněnských památkových zón v rámci Brno-střed zahrnuje urbanisticky i architektonicky nejkvalitnější čtvrtě Brna přiléhající na západní, severní a východní straně k historickému jádru města, které je od roku 1989 městskou památkovou rezervací (MPR). Dnes spadají pouze do takzvaného ochranného pásma MPR, jež však chrání pouze „srdce“ metropole, ale nikoli stavby či ráz lokality v daném ochranném pásmu," stojí v důvodové zprávě bodu. Návrh památkových zón NPÚ zahrnuje kromě Brna-středu i historickou část Králova Pole.

Zóny podporuje také spolek Za Brno, jehož členy jsou například historici umění či architekti. "V žádném případě se nejedná o snahu zakonzervovat toto území, vytvořit z něj skanzen a bránit nové výstavbě nebo zasahovat do interiérů objektů," uvedl například historik umění Petr Janás. Primárním smyslem je podle něj chránit zejména pohledové části a specifika vymezeného území.

Podle některých odpůrců návrhu však plošné zavedení zón zvýší byrokracii a prodlouží administrativu, kdykoliv si lidé budou chtít něco na svém majetku upravit. S rozsahem památkové zóny již dříve nesouhlasil také starosta městské části Vojtěch Mencl (ODS), který dnes hlasoval proti.

ČTK | Jakékoliv publikování nebo další šíření obsahu České tiskové kanceláře je bez písemného souhlasu Artalk z.s. zakázáno. ©ČTK