Zemřel britský architekt Richard Rogers, autor pařížského Centre Pompidou

19. 12. 2021ČTK Infoservis

Ve věku 88 let zemřel britský architekt Richard Rogers, který proslul návrhem budovy pařížského muzea Centre Pompidou či londýnské centrály pojišťovny Lloyd's. Informovala o tom dnes stanice BBC, podle níž byl Rogers jedním z nejvlivnějších světových architektů současnosti.

Podle mluvčího Rogerse zemřel architekt "v poklidu" v sobotu večer. Bližší podrobnosti ke skonu neposkytl.

Věhlas Rogersovi v 70. a 80. letech přinesly návrhy galerie moderního umění Centre Pompidou a pojišťovny Lloyd's, které ve své době budily kontroverze kvůli umístění některých prvků, jako jsou výtahy, schodiště či klimatizační potrubí, na vnější stranu budov.

Mezi jeho další díla patří budovy Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku, velšského parlamentu v Cardiffu či obří stadion Millennium Dome v Londýně. Podle jeho návrhu vznikl také 80patrový mrakodrap na místě bývalých dvojčat Světového obchodního centra (WTC) v New Yorku.

Rogers se narodil v roce 1933 v britsko-italské rodině ve Florencii. Za dobu své kariéry získal většinu významných ocenění ve svém oboru včetně prestižní Pritzkerovy ceny. V roce 1991 byl královnou Alžbětou II. povýšen do rytířského stavu. Od roku 1996 byl členem Sněmovny lordů, horní komory britského parlamentu.

ČTK | Jakékoliv publikování nebo další šíření obsahu České tiskové kanceláře je bez písemného souhlasu Artalk z.s. zakázáno. ©ČTK