
Německo chystá deportaci propalestinských aktivistů
10. 4. 2025Zprávy
Německo chce kvůli účasti na propalestinské demonstraci deportovat čtyři umělce a aktivistky. Žádného ze čtyř obviněných přitom úřady neodsoudily za trestný čin.
Dva z protestujících, kteří nyní mají opustit Německo – Shane O’Brien a Roberta Murray –, jsou občany Irska, Kasia Wlaszczyk pochází z Polska a Cooper Longbottom je občanem Spojených států. Dva z aktivistů pracují jako umělci, jeden v Německu studuje. Příkazy k vyhoštění osob úřady vydaly podle německého migračního zákona. Čtveřice vyhoštěných přitom v Německu pobývá legálně a podle serveru Guardian nebyl dosud nikdo z aktivistů odsouzen za trestný čin. Zbavení občanů Evropské unie svobody pohybu je v Německu možné pouze tehdy, pokud představují dostatečně závažnou hrozbu pro společnost.
Berlín jako důvod vyhoštění čtveřice uvádí „závažné porušení veřejného pořádku“ a „maření policejního zatčení“. Demonstranti se také měli údajně vloupat do univerzitní budovy berlínské Svobodné univerzity, ničit její vybavení a ohrožovat lidi předměty, které mohly být použity jako zbraně, píše Guardian. Mezi další důvody deportace patří provolávání hesel „Free Palestine“ a „From the River to the Sea, Palestine will be free“, ale také skutečnost, že dva protestující nazvali jednoho z příslušníků policie fašistou. Jeden z aktivistů již dříve za urážku policisty stanul před soudem, byl ovšem zproštěn viny.
Všichni čtyři jsou také obviněni z podpory Hamásu a skandování nespecifikovaných antisemitských nebo protiizraelských hesel. U tří demonstrujících úřady argumentují také „Staatsräson“, tedy národním závazkem Německa bránit Izrael. Tento závazek je ovšem spíše principem než právně uznaným aktem, uvedl pro server Intercept specialista na migrační právo. Princip také není zakotven v německé ústavě ani v zákonech.
Umlčení kritických hlasů?
V samotném Německu zřejmě v otázce plánovaných deportací nepanuje shoda, píše deník Tagesspiegel. Někteří němečtí úředníci se totiž obávali, že obvinění nejsou dostatečná pro zrušení svobody pohybu unijních občanů, vyhoštění dokonce považovali za nezákonné. Deportaci měl následně navzdory těmto obavám provést Christian Oestmann, vedoucí prvního oddělení správy vnitra Senátu, který je zodpovědný za ústavní a správní právo.
Umělecká iniciativa Arts & Culture Alliance upozorňuje také na skutečnost, že dva ze čtyř protestujících se identifikují jako transsexuálové. V případě schválení deportací mají odcestovat do Polska a Spojených států, kde lze na vládních úrovních pozorovat „silné nepřátelství vůči transsexuálům“, stojí v prohlášení iniciativy. Například Wlaszczyk v Polsku nežije od svých deseti let. „Pokud to projde, vytrhne mě to z vybudované komunity,“ vysvětluje pro server The Intercept. Longbottom zase v Německu aktuálně dokončuje magisterský studijní program. „Pro mě jako trans člověka je představa návratu do USA opravdu děsivá,“ potvrzuje Longbottom.
Právník Alexander Gorski, který dva z aktivistů zastupuje, se domnívá, že nynější příkaz k vyhoštění je „receptem z dílny krajní pravice, směřující k umlčení kritických hlasů“. Podle advokáta zároveň nejde o nijak ojedinělý případ. V minulosti se dle svých slov zabýval podobnými situacemi, kdy bylo migrační právo použito proti lidem arabského nebo palestinského původu – často vyvolané příspěvkem, komentářem nebo „lajkem“ na sociálních sítích.
Na podporu aktivistů se v Berlíně během prvního dubnového pondělí konala protestní akce. „Cokoliv, co odvádí pozornost od genocidy, je pouze rozptýlení. A to jsou i tyto deportace. Rozptýlení, která nejsou hodny papíru, na kterém jsou napsána,“ uvedl ve svém proslovu Shane O’Brien, který má být deportován do Irska.
Všichni protestující dostali příkaz opustit Německo do 21. dubna 2025, jinak jim hrozí nucené vyhoštění. Čtveřice se příkazu brání žalobou.
Zdroj použitých obrázků: Wikimedia Commons (záběry z propalestinské demonstrace v Berlíně v Kreuzbergu, 2023)
Julie Šafová | Autorka je kulturní publicistka, edukátorka a studentka magisterské žurnalistiky na Univerzitě Karlově. Ve svých textech se věnuje primárně umění, zajímá se také o sociální otázky a feminismus.