Berlínská kultura čelí vládním škrtům
10. 12. 2024Zprávy
Berlínský senát ohlásil pro rok 2025 zkrácení rozpočtu kulturního sektoru o téměř 13 %, tedy zhruba 130 milionů euro. Kulturní instituce napříč městem se vůči tomuto kroku ostře vymezují.
V průběhu letošního podzimu zveřejnil berlínský Senát dlouho obávaný plán několikamiliardové úspory v městském rozpočtu. Plánovaná úspora zasáhne všechny oblasti veřejné sféry, přičemž nejvíce se bude škrtat v dopravě, životním prostředí a školství. Nicméně v žádném jiném resortu nevyvolal plán úspory takovou odezvu jako v kultuře. Pro valnou většinu berlínských kulturních institucí představují vládní dotace klíčový, nebo i jediný zdroj příjmu. Jejich snížení, které navíc Senát ohlásil jen několik měsíců předem, bude mít podle berlínského senátora pro kulturu Joea Chiala pro jeho resort „drastické a brutální“ důsledky.
Rozpočet berlínského kulturního sektoru, který tvoří něco přes 2 % celkového rozpočtu města, má být v roce 2025 vládou vedenou křesťanskými demokraty (CDU) snížen o necelých 13 %, což odpovídá škrtům ve výši zhruba 130 milionů euro. Více než 450 kulturních institucí a sdružení se v reakci na oznámené vládní škrty záhy sdružilo v alianci s názvem „Berlin ist Kultur“ (Berlín je kultura), pod jejíž hlavičkou usilují o přehodnocení rozpočtu, který – jak píší na sociálních sítích – „natrvalo zničí berlínskou kulturní infrastrukturu“. Ve své výzvě adresované berlínské vládě uvádí, že pokud bude plánovaný rozpočet aplikován, nevyhnutelně dojde k drastickým programovým škrtům, propouštění kvalifikovaných odborníků, anebo také rovnou k nutnosti zavření některých institucí, které jsou na státních dotacích závislé. Aliance stojí též za organizací řady protestních akcí a veřejných setkání. V pátek 29. listopadu proběhla demonstrace, které se zúčastnilo přes 3000 lidí; další protesty jsou podle instagramového profilu aliance naplánované v nejbližších dnech.
K protestním akcím se oficiálně přihlásily stovky kulturních institucí. Galerie současného umění SAVVY Contemporary kvůli listopadové demonstraci posunula dlouho plánovanou vernisáž aktuální výstavy s cílem poukázat na ničivé důsledky vládních škrtů pro řadu uměleckých organizací. „Po letech vyčerpávajícího přežívání ve stále nebezpečnějším politickém klimatu je pro mnoho komunit šokující vidět, kolik kulturních, sociálních a vzdělávacích prostorů věnovaných inkluzi, diverzitě a antidiskriminaci bude muset zavřít již příští rok,“ uvedlo vedení platformy na svém webu. Ředitel prestižního berlínského divadla Schaubühne Thomas Ostermeier pak pro deník Die Zeit poukazuje na klíčovou roli kultury pro ekonomiku města. Nastínil také, že v důsledku krácení rozpočtu bude v příštím roce nucen uzavřít menší experimentální divadelní scénu, a dost možná bude celé divadlo na konci roku čelit insolvenci. Protestovali ale také nakladatelé a vydavatelé pod heslem „Kultura není luxus“.
Berlínský senátor pro kulturu Chialo ve svém listopadovém projevu přislíbil, že bude nadále bojovat o lepší přerozdělení úspor, které by nemělo na kulturní sektor takto ničivý dopad. Poslední informace pak hovoří o tom, že alespoň některé instituce by mohly být ušetřeny výraznějších škrtů, aby dopady nebyly tak ničivé. Týká se to zejména divadelní scény pro děti Grips a již zmíněné alternativní divadelní scény Schaubühne. Primátor Berlína Kai Wegner rozsáhlé škrty v kultuře obhajuje. Podle serveru Arts Professional Wegner v tomto kontextu prohlásil, že je třeba „zbavit se mentality ‚potřebujeme peníze od státu‘“. Zveřejnil také, že očekává, že berlínské kulturní instituce vedení města představí plány, jak mohou nadále fungovat hospodárněji a s vlastními prostředky.
Je to právě silná nezávislá kulturní scéna, na čem Berlín vystavěl svou identitu barevného, otevřeného a tolerantního města. Společně s až cenzurními praktikami a alergickými reakcemi některých kulturních institucí na volání po dodržování lidských práv a ukončení dodávání zbraní Izraeli jsou tak škrty další ranou, kterou nezávislá kritická kulturní scéna za poslední rok dostává.
Foto: Celine Röschen (titulní foto, pochod 29. 11. 2024) a Christian von Polent (detail demonstrace 13. 11. 2024), BerlinIstKultur
Veronika Tvrzníková | Narozena 1990, absolvovala magisterské studium oboru Dějiny umění na Masarykově univerzitě v Brně. Aktuálně je na volné noze, pracuje pro Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava, zajímá se o současné umění, příležitostně píše a překládá.