Odsouzení klimaaktivistek vyvolalo další reakce
1. 10. 2024Zprávy
V pátek 27. září byly klimatické aktivistky, zodpovědné za protestní polití van Goghových Slunečnic polévkou v roce 2022, odsouzené britským soudem k dvouletému vězení. V reakci na to ještě téhož dne hnutí Just Stop Oil protestní akci v londýnské Národní galerii zopakovalo.
Téměř přesně před dvěma lety, v říjnu 2022, polily dvě členky britského hnutí Just Stop Oil (Zastavme ropu) jedno z pozdních děl Vincenta van Gogha, Slunečnice z roku 1888, v londýnské Národní galerii rajčatovou polévkou z konzervy. Dílo, které bylo chráněno bezpečnostním sklem, nebylo poškozeno a po kontrole ze strany konzervátorů bylo brzy vráceno do výstavní síně. Škoda ve výši přes 5000 liber byla shledána pouze na rámu obrazu. Aktivistky Phoebe Plummer a Anna Holland byly zatčeny a podrobeny soudnímu řízení, které vyústilo minulý pátek ve vydání rozsudku. Třiadvacetiletá Plummer byla odsouzena k 27 měsícům odnětí svobody a o rok mladší Holland k 20 měsícům vězení. Za aktivistky se postavila mimo jiné organizace Greenpeace ve spolupráci s Liberate Tate – britským hnutím, které se vymezuje vůči propojení kulturních institucí s ropnými společnostmi. V otevřeném dopisu adresovaném soudci Christopheru Hehirovi, projednávajícímu tento případ, více než stovka umělců a umělkyň, kurátorů a teoretiček zařazuje čin aktivistek do tradice moderního ikonoklasmu, jehož prostřednictvím umění zpochybňuje společenské svědomí. Soudce, jak uvedl server Hyperallergic, vyhodnotil navzdory tomu protestní akt obou žen jako „nesmyslné, sebestředné a bohorovné porušování zákona“.
Ještě v tentýž den v přímé reakci na rozsudek přistoupila trojice klimatických aktivistů z uskupení Just Stop Oil – sedmasedmdesátiletá Mary Somerville, jednašedesátiletý Ludi Simpson a čtyřiadvacetiletá Philippa Green – k zopakování protestního činu Plummer a Holland. V londýnské Národní Galerii tentokrát polili rajčatovou polévkou hned dvě díla ze série van Goghových Slunečnic. Podle deníku The Art Newspaper Národní galerie uvedla, že ani jedno z děl nebylo poškozeno a obě se již vrátila do expozice. Všichni tři aktivisté byli na místě zadrženi. Simpson, čestný profesor univerzity v Manchesteru, k incidentu řekl: „Budeme se zodpovídat za naše dnešní činy a budeme čelit plné síle zákona. Kdy budou manažeři ropných společností a politici, které si koupili, hnáni k odpovědnosti za zločiny, jež způsobili každé živé bytosti?“
Patricia Somerville, Ludi Simpson a Philipa Green před westminstarským městským soudem v pátek 27. 9. 2024.
Klimatičtí aktivisté a aktivistky v posledních letech provedli řadu podobných protestů v evropských i amerických muzeích; ty nejvýraznější z nich shrnuje také loňská zpráva Artalku. Rozsudek pro Plummer a Holland je však v tomto kontextu bezprecedentní. Tři belgičtí aktivisté neformálně spjatí s hnutím Just Stop Oil, dříve odsouzení na dva měsíce vězení za útok na Vermeerovo dílo Dívka s perlou, letos v březnu vyhráli odvolací řízení a byli zproštěni viny. Simon Bramwell, předseda globálního ekologického hnutí Extinction Rebellion, které se za aktivity uskupení Just Stop Oil opakovaně staví, v kontextu jejich odsouzení v roce 2022 pro server Art News řekl: „[Soudy] toto dělají proto, že se vláda bojí, a především proto, že mají strach petrochemické společnosti. Dosahují rekordních zisků a nechtějí, aby jim někdo překážel.“
Foto: Jamie Lowe, Just Stop Oil
Veronika Tvrzníková | Narozena 1990, absolvovala magisterské studium oboru Dějiny umění na Masarykově univerzitě v Brně. Aktuálně je na volné noze, pracuje pro Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava, zajímá se o současné umění, příležitostně píše a překládá.