
Dům umění v Českých Budějovicích zřejmě nebude
25. 2. 2025Zprávy
Českobudějovická radnice definitivně odložila transformaci Domu umění v Centrum současného umění. Evropské hlavní město kultury v roce 2028 opouštějí výrazní aktéři.
Na svém zasedání v pondělí 17. února potvrdilo zastupitelstvo Českých Budějovic většinový nezájem nadále se zabývat otázkami kolem rekonstrukce tzv. Domu umění. A to i přesto, že mu kulturní veřejnost z iniciativy Dům umění nedáme doložila, že své prosincové rozhodnutí nezačít se stavbou během letošního roku učinilo na základě výrazně nadsazených finančních odhadů.
Zatímco občané ve vystoupeních na zastupitelstvu zdokumentovali, že koaliční ODS v čele s městským radním a jihočeským hejtmanem Martinem Kubou vědomě a opakovaně předkládala opozici přibližně dvojnásobnou cenu rekonstrukce domu ve výši 150–250 namísto 90 miliónů, která však vycházela z předběžných kalkulací na umístění dětské scény Jihočeského divadla do budovy. Tato varianta se ale již před delším časem ukázala jako všestranně nevyhovující, a proto se na předchozích zastupitelstvech jednalo výhradně o účelové navýšení nákladů, jak ukázal zástupce iniciativy Dům umění nedáme, Michal Hořejší. Opoziční hnutí ANO a SPD nicméně nepodpořily návrh znovu projednat otázku rekonstrukce Domu umění jako regulérní bod zastupitelstva. Mlčením Rada města přešla také kritiku, že nenaplňuje přijatou „Strategii pro rozvoj kultury a kreativních odvětví“ z roku 2022, zrušilo víceleté kulturní dotace, tři čtvrtě roku před dokončením přestavby nemá vypsané výběrové řízení na program a provoz Kulturního domu Slavie a neodpovídá na dopisy ve prospěch rekonstrukce Domu umění zaslané desítkami jednotlivců, kulturních organizací či škol.
Model rekonstrukce Domu umění v Českých Budějovicích od ateliéru Malý Chmel + AFF Architekten. Tým: Martin Fröhlich, Ulrike Dix, Hanno Schröder, Zdeněk Chmel, Miroslav Chmel, Miroslav Malý, Alžběta Bláhová, Martin Ciglbauer, Daniel Struhařík, Natálie Ivkovičová, Georgi Dimitrov, Jan Bureš, Anna Vrzalová. Vizualizace: Ondřej Žvak, Malý Chmel. Zdroj: webové stránky studia Malý Chmel
Významní aktéři odstupují
Již po prosincovém zastupitelstvu, kde se nepodařilo prosadit změnu městského rozpočtu, aby rekonstrukce byla letos zahájena, oznámil odchod ze zde sídlící galerie její dlouholetý kurátor Michal Škoda. Ten vedl městskou instituci 27 let, od roku 1998. V reakci na poslední vývoj zrušila svůj program pro Evropské hlavní město také kancelář CBArchitektura. Ta nejenže spolupracovala na vyhlášení a průběhu architektonické soutěže, ale podílela se i na vzniku přihlášky na titul EHMK. V návaznosti na proměnu Domu umění v Centrum současného umění do roku 2028 chystala také tištěnou publikaci o architektuře v jižních Čechách po roce 2000 nebo interaktivní instalaci v centru tzv. Ostrova kultury. Odstoupení z Komise pro rozvoj metropolitní oblasti, kterou město zřídilo jako svůj poradní orgán namísto dlouhodobě odmítaného pracoviště městského architekta, v důsledku nastalé situace oznámil architekt a šéfredaktor časopisu ERA21 Filip Landa.
Namísto domu výstava
Iniciativě Dům umění nedáme spolu s opozičními Piráty a hnutím Občané pro Budějovice se v uplynulém měsíci podařilo vyvrátit tvrzení koalice o nedostatečné náplni budoucího centra a zdokumentovat účelové manipulace s cenou zamýšlené rekonstrukce. Město se do budoucna odvolává k výsledku analýzy všech městských kulturních provozů. Její vypracování nicméně zadala až po vypuknutí podzimních protestů a její avizované dokončení na jaře letošního roku aktuálně posouvá až do letních měsíců. Dle prohlášení prvního náměstka primátorky Petra Maroše (ODS) ukládá Dům umění do „zásobníku projektů“, o jehož rekonstrukci lze uvažovat až po roce 2028. Připouští výhradně zachování Galerie současného umění a architektury ve stávajících podmínkách, které kulturní veřejnost dlouhodobě označuje za nedůstojné a nevyhovující potřebám instituce tohoto typu. Kurátor galerie Škoda se s galerií symbolicky rozloučí na podzim výstavou studia Malý Chmel Architects, které stojí za dříve schváleným projektem Centra současného umění.
Foto: Libor Staněk
Jiří Ptáček | Narozen 1975, působí jako kritik a kurátor. Od roku 1998 publikuje v periodickém tisku a v odborných časopisech. V letech 2003 až 2006 působil jako šéfredaktor časopisu Umělec. V letech 2007 až 2008 byl kurátorem Galerie NoD v Praze. V letech 2009 až 2011 působil jako umělecký vedoucí a asistent v Ateliéru video na FaVU v Brně. V roce 2011 připravil celoroční výstavní program pro Galerii mladých v Brně s názvem Galerie Mládí, v letech 2012 až 2020 byl kurátorem Fotograf Gallery v Praze a mezi roky 2015 až 2021 také jedním z kurátorů Galerie Měsíc ve dne v Českých Budějovicích. V roce 2015 za činnost v oblasti umělecké kritiky získal Cenu Věry Jirousové. Pedagogicky působí na UMPRUM v Praze. Je členem Spolku Skutek.