Boj o kultúrnu nezávislosť
19. 3. 2024Zprávy
Transformácia slovenských kultúrnych inštitúcií vyvoláva znepokojenie aj medzi českými kultúrnym organizáciami, píše Jana Babušiaková.
V piatok 15. marca 2024 sa v Bratislave uskutočnila spoločná tlačová konferencia zástupcov a zástupkýň českých a slovenských odborných organizácií k politicky motivovaným snahám o transformáciu kultúrnych inštitúcií na Slovensku.
Za účasti médií na tlačovej besede predniesli spoločné vyhlásenie predsedníčka Asociácie múzeí a galérií Českej republiky Irena Chovančíková, predsedníčka českého výboru ICOM Gina Renotière a podpredseda Rady galérií Českej republiky Jan Smetana. Po boku členov predsedníctva Rady galérií Slovenska Adama Galka a Zuzany Sýkorovej vyjadrili „mimoriadne znepokojenie nad politicky motivovanými snahami o ,transformáciu‘ kultúrnych inštitúcií na Slovensku, najmä verejnoprávnej televízie a zvlášť rozhlasu RTVS, na ktorú je v súčasnosti vytváraný enormný tlak“.
Tlačová konferencia prebehla v prázdnej výstavnej sále Kunsthalle Bratislava, ktorej osud je po avizovanom zlúčení so Slovenskou národnou galériou neistý. Tieto priestory podľa Adama Galka možno vnímať aj ako „zrkadlo ignorácie hlasu kultúrnej verejnosti.“
Menované organizácie zároveň vyjadrili „plnú podporu profesionálnym pracovníkom a zamestnancom dotknutých inštitúcií a tiež profesijným zväzom, ktoré sa usilujú o zachovanie nezávislosti slovenskej kultúry a médií“. Ich názor by podľa zástupcov*kýň českých inštitúcií pri rozhodovaní v otázkach kultúry nemal byť obchádzaný a vylučovaný.
Spolu s vyššie uvedeným vyhlásením vyjadrili prítomní*é podporu výzvam na ochranu RTVS pred nedemokratickými politickými pokusmi o ovládnutie verejnoprávneho rozhlasu a televízie Slovenska. V súčasnosti je otvorených niekoľko verejných výziev, apelujúcich na zabránenie prijatia návrhu Zákona o Slovenskej televízii a rozhlase. Verejnú výzvu Európskej komisii a poslancom*kyniam Európskeho parlamentu, ktorú spustili viaceré neziskové organizácie ako VIA IURIS, Transparency International či Nadácia zastavme korupciu podpísalo už viac ako 58 000 ľudí. Otvorený list poslancom a poslankyniam NR SR iniciuje platforma Otvorená kultúra, hromadnú pripomienku organizujú aj osobnosti kultúry spoločne s poslancom NR SR Ondrejom Dostálom.
Zástupcovia českých múzejných a galerijných organizácií v zverejnenom stanovisku uviedli, že slovenský výbor ICOM, Zväz múzeí na Slovensku a Rada galérií Slovenska sú ich blízkymi partnermi a spájajú ich úzke pracovné vzťahy, o čom svedčí aj Memorandum o vzájomnej spolupráci z roku 2014. Gina Renotière taktiež podotkla, že vzťahy medzi českou a slovenskou umeleckou scénou, spolkami a asociáciami fungujú skvele.
Okrem medializovanej snahy o ovládnutie RTVS prebieha zápas o nezávislosť kultúry na viacerých ďalších frontoch. Podľa Adama Galka Rada galérií Slovenska aktuálne pripomienkuje návrh zákona o múzeách a galériách. Novela, ktorá má vstúpiť do platnosti 1. júna 2024, je vnímaná kontroverzne pre navrhované zmeny, podľa ktorých by sa posilnil vplyv štátu na vedenie inštitúcií – zákon by umožnil napríklad okamžité výmeny vo vedení kultúrnych inštitúcií, zrušenie päťročného mandátu štatutárov aj zrušenie verejných vypočutí.
Verejné vypočutia podľa dôvodovej správy predkladateľov zákona spôsobujú „administratívnu záťaž najmä menším obciam, ktoré obsadzujú uvedené funkcie“. Odvolanie štatutárneho orgánu múzea alebo galérie, (resp. vedúceho zamestnanca riadiaceho múzeum alebo galériu bez právnej subjektivity) bez udania dôvodu zase podľa správy sleduje cieľ „vytvoriť pružnejší model manažérskych zmien vo vedení uvedených inštitúcií“. Zväz múzeí Slovenska, ako aj RGS boli podľa Galka vylúčení z pripomienkového konania.
Vyhlásenie českých partnerských organizácií tlmočilo znepokojenie, ale predovšetkým podporu, ktorú ocenil aj vizuálny umelec Rudolf Sikora, ktorý sa v závere tlačovej konferencie českým účastníkom*kyniam poďakoval „za podanú ruku“.
Jana Babušiaková | Jana Babušiaková (*1988) vyštudovala odbor Dejiny a teória umenia na Trnavskej Univerzite, aktuálne pôsobí v administratíve Kunsthalle Bratislava a príležitostne sa venuje ako kurátorka vlastným výstavným projektom na poli súčasného vizuálneho umenia. Pravidelne prispieva do odborných periodík a novín článkami, reflektujúcimi práve túto oblasť.