TZ: Kronikář nových časů. Malíř a kreslíř Hugo Boettinger (1880–1934)

Kronikář nových časů. Malíř a kreslíř Hugo Boettinger (1880–1934) / Západočeská galerie v Plzni: Masné krámy / Plzeň / 12. 10. 2016 – 8. 1. 2017

Kronikář nových časů. Malíř a kreslíř Hugo Boettinger (1880–1934)

Západočeská galerie v Plzni, výstavní síň Masné krámy

12. 10. 2016 – 8. 1. 2017

Západočeská galerie připravila retrospektivní výstavu dosud opomíjeného plzeňského rodáka

Ve dvacátých letech se s humoristickými kresbami plzeňského rodáka Huga Boettingera podepisovanými pseudonymem Dr. Desiderius často setkávali čtenáři Lidových novin, Prager Presse, Světozoru a řady dalších periodik. Kresby byly také vydány v několika albech. Boettingerovy výstavy v Praze i v menších městech budily pravidelně velký zájem publika i tisku a jeho veselá dílka se na výstavách velmi rychle prodávala. Žádný z teoretiků umění, kteří se osobou Huga Boettingera zabývali, se nemohl nepodivit nad tím, jak se může v jedné osobě skrývat pohotový kreslíř, bystře glosující a ironizující veškeré dění kolem sebe, a zároveň malíř poněkud zpátečnických idylických krajin zaplněných snícími dívkami. Boettinger měl totiž v té době již za sebou také dvacet let malířské kariéry. Patřil k secesní generaci a v prvním desetiletí 20. století se jevil jako slibný talent, aktivně se účastnil výstav doma i v zahraničí a kritikou byl dobře hodnocen.

Proměny, kterými prošlo umění v následujících letech, Boettinger sledoval skepticky a s nepochopením. Většinou se moderní umělecké směry stávaly jen předmětem vtipu některé z jeho veselých kreseb. Po roce 1918 se jeho původně soukromá záliba v komických portrétech známých, pozorovací talent a vrozené vtipálkovství spojily v novinových a časopiseckých kresbách, v nichž našel nové pole působnosti. Jimi se proslavil jako humoristický kreslíř Dr. Desiderius. Pro české výtvarné umění má význam jako jeden z prvních profesionálních novinových kreslířů, který dokázal velmi živě zachytit portréty osobností utvářejících politické a kulturní dějiny Československa od jeho založení a zároveň prostřednictvím kreslených vtipů komentovat aktuální společenské dění. Moderní život se všemi jeho aspekty zachycoval s charakteristickou lehkostí a hravostí i, jak sám přiznával, s posedlostí. Tato lehkost, s níž tvořil, má na svědomí obrovské množství prací – jak maleb a kresebných studií, které se počítají na stovky, tak i humoristických a portrétních kreseb a náčrtků, jichž existuje několik tisíc. Velká část jeho děl přitom vždy byla a je v soukromých sbírkách.

Velkého obdivovatele svých děl i dlouholetého přítele nalezl Boettinger v osobě ředitele Západočeského uměleckoprůmyslového muzea Jindřicha Čadíka, který mu, coby plzeňskému rodákovi a synovi známého plzeňského fotografa Josefa Böttingera, uspořádal v Plzni dvě velké výstavy v letech 1925–1926 a později napsal jedinou jeho dosavadní monografii. V českém dějepise umění stál Boettinger vzhledem ke konzervativní povaze svého díla vždy poněkud v pozadí. Jeho jméno se dosud objevovalo jen příležitostně v textech a na výstavách věnovaných umění přelomu 19. a 20. století, akademické malbě, karikatuře a díky množství kreseb z hudebního prostředí i dějinám hudby.

Výstava v Západočeské galerii není a ani nemůže být vyčerpávajícím přehledem tvorby Huga Boettingera. Je spíše výběrem upozorňujícím na zajímavé rysy Boettingerovy osobnosti a jeho rozsáhlého a rozmanitého díla. Exponáty pochází z českých veřejných i soukromých sbírek a především z Boettingerovy kresebné pozůstalosti, kterou Západočeská galerie v Plzni získala roku 1957.

PUBLIKACE

K výstavě vychází stejnojmenná publikace, jejíž autorkou je Ivana Jonáková. V grafické úpravě Bohdana Lukáše knihu vydalo nakladatelství Barrister & Principal ve spolupráci se Západočeskou galerií v Plzni.

Autorka výstavy: Ivana Jonáková

Architektonické řešení: Jaroslav Bárta, Matěj Bárta

Grafické řešení: Bohdan Lukáš

Jazyková redakce textů: Tereza Čechová

Instalace: Jan Jirka, Miroslav Tázler

Řezaná grafika: Jakub Čermák

Tisky: Milan Brát, Fotonova

Doprovodné programy: Jiří Hlobil, Marcela Štýbrová

Díla na výstavu zapůjčili:

Galerie hlavního města Prahy

Galerie moderního umění v Hradci Králové

Galerie Středočeského kraje

Galerie výtvarného umění v Náchodě

Galerie výtvarného umění v Ostravě

Karlštejnská a. s.

Městské muzeum Velvary

Národní galerie v Praze

Národní technické muzeum v Praze

Oblastní galerie v Liberci

Památník národního písemnictví v Praze

Studijní a vědecká knihovna Plzeňského kraje

Západočeská galerie v Plzni

Západočeské muzeum v Plzni

a soukromí majitelé

Reprodukce z dobových periodik použité v expozici laskavě poskytly Archiv hlavního města Prahy a Ústav pro českou literaturu AV ČR, v. v. i., Praha.

Výstava byla připravena ve spolupráci s Národní galerií v Praze a Památníkem národního písemnictví v Praze za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury ČR, Statutárního města Plzně a Nadace 700 let města Plzně.

Komentované prohlídky s autorkou výstavy Ivanou Jonákovou: 22. 11. a 13. 12. 2016 od 17 hodin

Otevřeno denně kromě pondělí od 10 do 18 hodin.

www.zpc-galerie.cz