TZ: Tajemství plzeňských interiérů Adolfa Loose: Dále do světa
19. 11. 2020Infoservis
Tajemství plzeňských interiérů Adolfa Loose: Dále do světa / Česká centra, Západočeská galerie v Plzni, město Plzeň / Plzeň / 19. 11. 2020
Rok 2020 byl vyhlášen Rokem Adolfa Loose, od jehož narození uplyne letos 150 let (1870 – 1933). Česká centra se do těchto oslav zapojila atraktivní výstavou LOOS AND PILSEN, která vznikla ve spolupráci se Západočeskou galerií v Plzni a městem Plzeň. Loosovy interiéry, z nichž ani po sedmdesáti letech nevyvanuly příběhy jejich původních rodin, se zásluhou Petra Domanického, autora výstavy, opět dostávají do popředí pozornosti široké veřejnosti, a to české i zahraniční. Sítí Českých center se téma šíří do dalších světových metropolí počínaje Tel Avivem, přes New York – do Vídně.
PODZIMNÍ CESTA PLZEŇSKÝCH INTERIÉRŮ
Letošní podzim přináší novou výstavu určenou pro zahraniční prezentace v síti Českých center. Jejím cílem je představit Loosovu unikátní interiérovou tvorbu, vzniklou v rámci architektova dlouhodobějšího působení v Plzni v první třetině 20. století, která není širší veřejnosti v zahraničí příliš známá.
ONDŘEJ ČERNÝ, GENERÁLNÍ ŘEDITEL ČESKÝH CENTER: „Loos je celosvětově uznávaný klasik moderní předválečné architektury s moravskými rodovými kořeny, který svým myšlením i samotnými realizacemi ovlivňoval soudobou architekturu a inspiroval pozdější dění a směřování současné architektury v mezinárodním měřítku. Prostřednictvím sítě Českých center jsme jeho osobnost připomínali v on-line prostředí již v červnu letošního roku, nyní navazujeme projektem LOOS AND PILSEN, který vznikl ve spolupráci se Západočeskou galerií v Plzni, naší ambicí je zprostředkovat do zahraničí ucelený pohled na dílo Adolfa Loose a současně přiblížit Českou republiku jako zemi se silnou tradicí designu a architektury.“
ROMAN MUSIL, ŘEDITEL ZÁPADOČESKÉ GALERIE V PLZNI: „Na přelomu let 2011 a 2012 uvedla Západočeská galerie v Plzni jeden ze svých klíčových výstavních a publikačních projektů autorů Petra Domanického a Petra Jindry Loos – Plzeň – souvislosti, čímž iniciovala jednání o převodu jednoho z nejvýznamnějších Loosových interiérů v Plzni, tzv. Semlerovy rezidence, do její správy. V roce 2013 pak byla zahájena rekonstrukce rezidence a současně s tím vznikl plán, situovat do těchto prostor Centrum pro výzkum architektury. Jsem proto rád, že výstavu pro Česká centra připravuje právě naše instituce, která může přiblížit mezinárodnímu publiku nejen dosud méně známou kapitolu v pracovním i osobním životě Adolfa Loose, ale také upozornit na mimořádně zajímavé osobnosti z řad investorů plzeňských Loosových interiérů.“
VÝSTAVA ODHALÍ NEZŘÍDKA SMUTNÉ OSUDY
Projekt vznikl ve spolupráci se Západočeskou galerií v Plzni, a s finančním příspěvkem města Plzeň, které věnuje rekonstrukci i prezentaci Loosových interiérů velkou péči. Na stránkách www.adolfloosplzen.cz představuje prostřednictvím své příspěvkové organizace Plzeň Turismus prohlídkové trasy po plzeňských interiérech.
MARTIN BAXA, PRIMÁTOR MĚSTA PLZNĚ: „Plzeň si výročí narození Adolfa Loose hrdě připomíná, vždyť je to nejvýznamnější architekt, který kdy v celé historii Plzně ve městě působil. Je dnes celosvětově uznávaný a jeho realizace kromě Plzně či Prahy najdeme po celé Evropě, především ve Vídni, ale také v Paříži, Montreux, Semmeringu i jinde. Jsme hrdí na to, že díky výstavě v Českých centrech se povědomí o tom, že právě v Plzni je k vidění unikátní soubor restaurovaných interiérů, rozšíří po světových metropolích.“
Prostřednictvím historických fotografií a textů na velkoformátových panelech přibližuje autor Petr Domanický hlavní aspekty, díky kterým se stal Adolf Loos nadčasový. Multimediální výstava představí nejvýznamnější zjištění, k nimž badatelská práce Západočeské galerie v Plzni došla od roku 2010. Smyslem je upozornit na unikátní interiéry. Příběhy rodin zadavatelů, kteří pomohli k realizacím, ožívají a vypovídají o tehdejší době.
PETR DOMANICKÝ: „Výstavou pro Česká centra bychom rádi připomněli nejen architektonickou práci Adolf Loose v Plzni, ale také její objednavatele. Jde o několik významných rodin, jejichž osudy jsou mnohdy až fascinující. Připomínáme meziválečnou éru, kdy většina interiérů vznikla, ale rovněž vývoj po událostech let 1938 a 1939, kdy mnozí členové jednotlivých rodin emigrovali nebo tragicky zahynuli.“
ADOLF LOOS DÁLE DO SVĚTA
V prosinci se uskuteční premiéra uvedení, a to 1. 12. 2020 v galerii Bauhaus Center v Tel Avivu, odsud pak loosovské téma pokračuje dál, do New Yorku, Paříže, Tokia, Bruselu, Berlína, Mnichova.
V květnu a červnu příštího roku pak potěší také speciální uvedení výstavy návštěvníky Českého centra Vídeň v Rakousku.