Nezávislé organizácie vyhlásili „štrajk“ proti MoMA
30. 3. 2021Zprávy
9. apríla začína prvá fáza štrajku, ktorá je namierená voči Múzeu moderného umenia v New Yorku. Múzeum aktuálne čelí kritike týkajúcej sa hromadného prepúšťania, ale aj podpory masového uväzňovania, rasizmu, presídľovania chudobných, gentrifikácie a zhoršovania ekologickej krízy. „Za štrajkom stojí novozaložené združenie International Imagination of Anti-National Anti-Imperialist Feelings, ktoré v rámci neho proklamuje rôzne výskumné aktivity a debaty, ktoré budú prediskutované v druhej fáze protestu,“ píše Barbora Komarová v správe zo sveta.
MoMA New York Courtyard. Zdroj: Wikimedia Commons
Novozaložené združenie dvanástich skupín umelcov a umelkýň, aktivistiek a aktivistov s názvom International Imagination of Anti-National Anti-Imperialist Feelings vyhlásilo desaťtýždňový „štrajk“ Múzeu moderného umenia v New Yorku. MoMA momentálne čelí ostrej kritike týkajúcej sa nielen hromadného prepúšťania spojeného s pandémiou, ale aj zloženia jeho správnej rady.
Práve jej členovia (a niektoré členky) sú v poslednom čase najčastejším terčom kritikov a kritičiek múzea, ktorým sa nepáči pôvod ich majetku alebo ich následné investície. Obviňujú ich, a teda aj samotné MoMA, nielen z „artwashingu“, ale tiež z podpory masového uväzňovania, rasizmu, presídľovania chudobných, džentrifikácie, zhoršovania ekologickej krízy a mnohých iných závažných celosvetových problémov.
S vyhlásením štrajku súvisí aj nedávna vlna protestov za odstúpenie predsedu správnej rady MoMA, miliardára Leona Blacka. Nezávislé vyšetrovanie odhalilo jeho úzke (finančné) kontakty s Jeffreym Epsteinom, odsúdeným za sexuálne zneužívanie maloletých. Leon Black odišiel zo svojej pozície až po vyzvaní na odstúpenie od niekoľkých organizácií a tlaku ostatných členov a členiek správnej rady (no oficiálnym dôvodom odstúpenia boli zdravotné ťažkosti). Nie je to však prvý (ani posledný) člen správnej rady MoMA, ktorého verejnosť kritizuje.
Okrem toho organizácie a umelecké skupiny už dlho upozorňujú na problematické fungovanie múzea – nielen navonok, ale aj vo vnútri. Obviňujú ho z toxického nastavenia pracovných podmienok založených na elitárstve, hierarchizácii, nerovnosti, prekarizácii, „anti-Blackness“ a mizogýnii.
Štrajk „Strike MoMA“ by mal pozostávať z dvoch fáz. Prvá začne 9. apríla a bude trvať desať týždňov, počas ktorých združenie zorganizuje rôzne aktivity od písania projektov, tréningov až po priame akcie v múzeu a mimo neho. Dôležitou súčasťou bude tiež výskum, štúdium archívov múzea a debaty v rámci združenia, keď budú členovia a členky spoločne vytvárať špekulatívnu „post-MoMA budúcnosť“. Následne prejdú do druhej fázy, v ktorej by mali výsledky svojho výskumu konfrontovať priamo s nezávislými reprezentantmi a reprezentantkami múzea.
Cieľom štrajku proti MoMA je, aby „vzniklo niečo iné, niečo, čo bude riadené pracovníkmi a pracovníčkami, komunitami, umelcami a umelkyňami, a nie miliardármi“. Súčasné fungovanie múzea so zreteľom na jeho škodlivú históriu (počnúc Rockefellerovcami a ich majetkom nadobudnutým vďaka ropnému priemyslu) by sa malo úplne zrušiť, mala by sa nanovo prehodnotiť jeho úloha v spoločnosti a nastoliť nový systém nezávislý od podpory miliardárov a miliardárok, ktorí/é majú za sebou neetické podnikanie.
Barbora Komarová | Barbora Komarová je kurátorka a kritička, venuje sa súčasnému vizuálnemu umeniu. Bakalársky titul z dejín umenia získala na UK v Bratislave, magisterský na Université Rennes 2 vo Francúzsku, kde sa špecializovala na kurátorstvo a teóriu súčasného umenia. Momentálne pôsobí na VŠVU v Bratislave ako PR manažérka a zároveň ako doktorandka na katedre teórie a dejín umenia.