Palestínčania vyzývajú k bojkotu izraelských kultúrnych inštitúcií

V krátkej správe zo sveta Barbora Komarová píše o aktuálnom, i keď dlhodobo pretrvávajúcom izraelsko-palestínskom probléme. Palestínske aktivistické hnutie Boycott, Divestment, Sanctions vyzýva umelecký svet, aby bojkotoval aktivity, ktoré vznikajú v spolupráci s Izraelom.

Foto: Wikimedia Commons

Palestínske hnutie Boycott, Divestment, Sanctions (BDS) vyzýva svet k bojkotu izraelských kultúrnych inštitúcií ako prejavu solidarity s ich bojom za spravodlivosť a rovnosť. Po minulotýždňovej eskalácii nepokojov v pásme Gazy a útokov Izraela aj na verejné a obytné budovy či iné nevojenské ciele sa po svete objavujú rôzne iniciatívy, ktoré (aspoň symbolicky) vyjadrujú podporu obyvateľkám a obyvateľom zasiahnutej oblasti. 

Hnutie BDS, založené v roku 2005, sa pokúša o uznanie základných ľudských práv Palestínčanov, s čím súvisí aj iniciovanie medzinárodnej podpory proti izraelskému apartheidu a kolonializmu osadníkov. V kultúre vidí nástroj propagandy izraelskej vlády, ktorá ňou zakrýva vážne porušenia medzinárodného práva. Podľa jeho webovej stránky kultúrne inštitúcie, ak nie sú priamo aktívne, aspoň spiklenecky mlčia o izraelskej okupácii a systematickom popieraní práv Palestínčanov. Hnutie preto vyzýva svetovú umeleckú scénu, aby sa nezúčastňovala, neplánovala či zrušila pripravované akcie a projekty, ktoré vznikajú v spolupráci s Izraelom, jeho lobistickými skupinami či kultúrnymi inštitúciami. 

Iniciatívy reagujúce na bojkot vyvolaný BDS vznikajú po celom svete v hromadnej, ale aj individuálnej forme.

Organizácia Artists for Palestine UK, združujúca umelkyne a umelcov žijúcich vo Veľkej Británii, spustila akciu Artists Pledge for Palestine, v rámci ktorej sa tieto tvorkyne a tvorcovia svojím podpisom zaväzujú k bojkotu izraelských kultúrnych inštitúcií, k odmietnutiu pracovných ponúk či finančnej podpory, ktoré by boli nejakým spôsobom napojené na izraelskú vládu. Aj Spojené štáty americké spustili kampaň na kultúrny a akademický bojkot Izraela. 

Skupina umelcov a umelkýň, kurátorov a kurátoriek, publicistov a spisovateliek vyzýva na bojkot a ukončenie spolupráce so Zabludowicz Art Trust a jeho zbierkou. Obviňujú ho z artwashingu a dlhodobého zakrývania rasizmu a agresie voči Palestínčanom zo strany izraelskej vlády. Podľa nich je naviac úzko napojený na lobistické aktivity v gescii izraelskej vlády či na spoločnosť pracujúcu pre izraelské vzdušné sily. 

Medzi individuálnymi iniciatívami je napríklad finalista Turnerovej ceny z roku 2019, umelec Lawrence Abu Hamdan, ktorý ponúkol svoj instagramový profil s niekoľko tisíc sledovateľmi umelkyni Inas Halabiovej. Tá prináša najnovšie správy a live videá z Haify a Jeruzalema, kde dochádza k nútenému vysídľovaniu palestínskych obyvateliek a obyvateľov. Taktiež žiada medzinárodné online platformy, ktoré sa venujú výtvarnému umeniu, o lepšie (alebo aspoň nejaké) pokrytie nielen kultúrneho bojkotu, ale aj aktuálnej situácie.

Barbora Komarová | Barbora Komarová je kurátorka a kritička, venuje sa súčasnému vizuálnemu umeniu. Bakalársky titul z dejín umenia získala na UK v Bratislave, magisterský na Université Rennes 2 vo Francúzsku, kde sa špecializovala na kurátorstvo a teóriu súčasného umenia. Momentálne pôsobí na VŠVU v Bratislave ako PR manažérka a zároveň ako doktorandka na katedre teórie a dejín umenia.