USA vrátili Pakistanu 133 cenných starožitností
30. 5. 2024Zprávy
Viac ako sto ukradnutých starožitností v hodnote 14 miliónov dolárov sa po vyšetrovaniach vrátilo z USA do Pakistanu, píše Mara Stanková.
Kancelária newyorského okresného prokurátora 22. mája 2024 oznámila, že starožitnosti, ktoré boli predmetom viacerých vyšetrovaní obchodov s umeleckými predmetmi, boli navrátené do Pakistanu. Ide o 133 historických umeleckých diel, ktoré majú spolu hodnotu 14 miliónov dolárov. Podľa Aamera Ahmeda Atozaia, pakistanského generálneho konzula v New Yorku, ide o viac ako len o navrátenie materiálnych vecí; vníma to ako „obnovu pakistanskej duše a identity“.
K najvýznamnejším z navrátených artefaktov patrí kamenná hlava Bódhisattvu s ozdobnou čelenkou s lotosovým kvetom z druhého alebo tretieho storočia. Spolu s ňou ide najmä o zlatú mincu z vlády Strata I. Dikaiosa, ktorá pochádza z obdobia približne 105 – 85 rokov pred Kristom. Tú sa Richard Beale, jeden z obvinených priekupníkov, pokúšal prepašovať cez newyorské letisko Johna F. Kennedyho minulý rok. Beale, bývalý majiteľ a riaditeľ londýnskeho aukčného domu Roma Numismatics, bol minulý rok obvinený z krádeže inej významnej mince – Eid Mar, známej ako Brutusov denár, ktorá bola vyrazená na pamiatku atentátu na Cézara v roku 44 pred Kristom.
Okrem Richarda Bealea správa prokurátora explicitne spomína aj Shubasha Kapoora, ktorého nelegálnu činnosť spoločne s Homeland Security Investigations (HSI) vyšetrovali viac ako desať rokov. Kapoor obchodoval so starožitnosťami vo svojej galérii Art of the Past na Madison Avenue a kancelária newyorského prokurátora s HSI od roku 2011 do roku 2023 zaistila viac ako 2500 artefaktov, ktorých hodnota presahuje 143 miliónov. Minulý rok sa dokonca zistilo, že Metropolitné múzeum umenia v New Yorku vlastnilo 85 diel spojených s Kapoorom, 15 z nich už bolo repatriovaných. Kapoor bol v roku 2022 v Indii odsúdený na 10 rokov väzenia za vedenie rozsiahlej pašeráckej operácie, ktorej súčasťou bola aj krádež modiel z hinduistického chrámu Varadharaja Perumal v Indii.
Podľa portálu Arab News Pakistan a USA pravidelne spolupracujú na vracaní ukradnutých artefaktov do Pakistanu; v auguste 2022 vrátili 104 umeleckých diel v hodnote 3,3 miliónov a roku 2021 išlo o 192 pamiatok v hodnote asi 3,4 miliónov dolárov. V oboch prípadoch bol do nezákonných obchodov so starožitnosťami zaangažovaný práve Shubash Kapoor, ktorého vyšetrovateľ americkej HSI nazval najproduktívnejším pašerákom umeleckých diel na svete.
Podobné vrátenie umeleckých artefaktov vykonalo aj Francúzsko, v roku 2019 vrátilo Islamabádu 445 kradnutých starožitností v hodnote zhruba 150 000 dolárov. Podľa zistení medzinárodnej siete investigatívnych novinárov pašovanie kradnutých umeleckých diel a obchod s nimi býva finančným zdrojom pre kriminálne a vojenské organizácie.
Foto: Artefakty vrátené Pakistanu na repatriačnej ceremónii 21. mája v New Yorku/@PakinNewYork via X
Mara Stanková | Mara Stanková vyštudovala slovenský jazyk a literatúru na FiF UK v Bratislave, kde obhájila i doktorát zo slovenskej literatúry. V rokoch 2013 – 2017 pracovala ako šéfredaktorka vydavateľstva NOXI a od roku 2017 učí na katedre žurnalistiky svojej alma mater najmä predmety orientované na jazyk, komunikáciu a interpretáciu, vedecky sa zameriava na medialingvistiku a kultúru v médiách. Napísala monografiu o literárnej kritike, ktorou sa habilitovala v roku 2022, je autorkou učebných textov a štúdií i dvoch prozaických kníh.