V Poľsku protestujú proti odvolaniu riaditeľky galérie Zachęta
27. 7. 2021Zprávy
Poľská kultúrna obec žiada ministra kultúry o prehodnotenie rozhodnutia nepredĺžiť zmluvu aktuálnej riaditeľke galérie Zachęta. Hanna Wróblewska, umelcami i kurátormi vnímaná ako autorita, je v tejto funkcii viac ako desať rokov, píše Barbora Komárová.
Hanna Wróblewska, foto: Mariusz Szachowski
Začiatkom júla obdržala Hanna Wróblewska, súčasná riaditeľka Zachęty – Národnej galérie umenia, list z ministerstva kultúry, že sa jej zmluva po skončení platnosti nepredĺži. Predstaviteľky a predstavitelia rôznych odvetví kultúry v Poľsku v tom však vidia ďalšiu z politicky motivovaných akcií a v liste vyzývajú ministra kultúry a zástupcu ministerského predsedu Piotra Glińského k zmene rozhodnutia.
Ministerstvo kultúry, národného dedičstva a športu vydalo k rozhodnutiu nasledovné stanovisko: „Ďalšie funkčné obdobie súčasnej riaditeľky Zachęty – Národnej galérie umenia uplynie koncom decembra 2021. Pani Hanna Wróblewska zastáva túto pozíciu nepretržite od roku 2010. Zdá sa, že po takej dlhej dobe môže zmena na manažérskej pozícii pozitívne ovplyvniť stav inštitúcie a jej ďalší rozvoj.“ Zatiaľ sa však nevie, či výber novej riaditeľky alebo riaditeľa bude prebiehať na základe konkurzu alebo priamou nomináciou ministrom kultúry.
Po niekoľkých nedávnych výmenách na riaditeľských pozíciách v rôznych inštitúciách v Poľsku je kultúrna obec už ostražitejšia. Podobne bola napríklad v roku 2019 nahradená aj Małgorzata Ludwisiak, riaditeľka varšavského Centra súčasného umenia na Zámku Ujazdowski, Piotrom Bernatowiczom, politickým nominantom vládnucej strany PiS. Ten bol minulý rok ostro kritizovaný za míňanie verejných prostriedkov na akvizíciu diela Tonfa (2018) Jaceka Adamasa, ktoré by sa mohlo označiť za homofóbne.
Protestný list určený ministrovi iniciovali dve bývalé riaditeľky tejto inštitúcie – Anda Rottenberg a Agnieszka Morawińska. Autorky hodnotia súčasnú riaditeľku ako „autoritu pre celú komunitu kurátorov a umelcov v Poľsku i mimo neho. Pri vývoji programu Zachęta preukázala taktnosť, schopnosť spolupracovať a tvorivosť, motivovala interných kurátorov aj kurátorov pozvaných k individuálnym projektom. Program Zachęty je rôznorodý, zaujímavý a často objavný.“
Medzi viac než tisíckou signatárok a signatárov listu môžeme nájsť napríklad umelcov Paweła Althamera, Mirosława Bałku, Joannu Rajkowsku, spisovateľov a novinárov Annu Bikont a Artura Domosławskeho a filmových režisérov Agnieszku Holland, Krzysztofa Skonieczneho, Wojciecha Smarzowskeho i mnoho ďalších. Poľská AICA vydala samostatný list vyjadrujúci podporu aktuálnej riaditeľke: „Správna rada poľskej sekcie AICA nalieha na ministerstvo, aby prehodnotilo rozhodnutie nepredĺžiť zmluvu Hanne Wróblewskej. Ak bude potvrdené, trváme na organizácii transparentnej a medzinárodnej súťaže, v ktorej by bolo možné analyzovať programovú víziu súčasnej riaditeľky Zachęty na pozadí iných kandidatúr.‟
Barbora Komarová | Barbora Komarová je kurátorka a kritička, venuje sa súčasnému vizuálnemu umeniu. Bakalársky titul z dejín umenia získala na UK v Bratislave, magisterský na Université Rennes 2 vo Francúzsku, kde sa špecializovala na kurátorstvo a teóriu súčasného umenia. Momentálne pôsobí na VŠVU v Bratislave ako PR manažérka a zároveň ako doktorandka na katedre teórie a dejín umenia.