Aké múzeá sa otvoria v tomto roku?

Barbora Komarová sa vo správe zo sveta zamerala na nové múzejné a galerijné inštitúcie, ktoré budú otvorené v tomto roku. Okrem pražskej Kunsthalle k nim patria aj Nasjonalmuseet v Nórsku a Veľké egyptské múzeum v Gíze.

Grand Egyptian Museum v egyptskej Gíze. Foto: AshyCatInc., Wikimedia Commons

Posledné dva roky boli pre múzeá a galérie po celom svete náročné. Šíriaca sa pandémia a od nej odvodené bezpečnostné opatrenia zatvárali brány inštitúcií i výstav a posúvali ich znovuotvorenie na neurčito. Podľa prieskumov najviac utrpela návštevnosť múzeí v Európe, kde v priebehu dvoch rokov klesol počet návštevníkov a návštevníčok aj viac ako o polovicu. Napriek tomu sa zdá, že svet múzeí sa pomaly stavia na nohy. Na rok 2022 boli totiž naplánované viaceré otvorenia – nielen existujúcich inštitúcií po ich rekonštrukcii, ale taktiež sprístupnenie úplne nových. Ponúkame krátky prehľad niektorých z nich:

Kunsthalle Praha

Plánované otvorenie: 22. februára 2022

Onedlho sa otvorí nová inštitúcia v centre hlavného mesta Českej republiky v bývalej budove Zengerovej transformačnej stanice. Nezisková a neštátna platforma vznikla s podporou Pudil Family Foundation. Výstavné priestory budú pozostávať z troch rozsiahlych sál. Program novej Kunsthalle bude tvorený najmä z krátkodobých výstav českého a medzinárodného súčasného a moderného umenia, ako aj edukačných aktivít.

PLATO Ostrava

Plánované otvorenie: polovica roka 2022

Dlho očakávaná rekonštrukcia bývalého bitúnku v Ostrave, ktorý sa má stať novým sídlom galérie PLATO, má byť dokončená na jar 2022. Potom sa galéria presťahuje do budovy z vedľajšieho hobbymarketu, kam sa PLATO presťahovala pred štyrmi rokmi. Pamiatkovo chránená budova sa rekonštruuje podľa návrhu poľského ateliéru KWK Promes architekta Roberta Konieczneho, ktorý bol vybraný v rámci architektonickej súťaže v roku 2017.

PLATO Ostrava sa na rekonštrukciu pripravovalo celoročným výstavným cyklom na tému ruiny. Galerijný tím ich podľa programového textu na webovej stránke nevníma „jako něco negativního, ale například jako emocionální loučení se s minulostí, která stále trochu trvá. Ruinu chápeme i jako součást působiště PLATO – v současnosti je jím ruina bývalého hobbymarketu, v nejbližší budoucnosti se přestěhujeme do opravených ruin jatek.“ Ďalej sa PLATO sústreďuje na svoje dlhodobé angažované témy a na nové vydavateľstvo Octopus Press, ktoré bolo založené minulý rok.

Návrh premeny budovy mestských bitúnkov od architekta Roberta Konieczneho

Nasjonalmuseet (Oslo, Nórsko)

Plánované otvorenie: 11. júna 2022

Najväčšie múzeum v severnom regióne zastreší zbierky troch nórskych inštitúcií – Národnej galérie, Múzea súčasného umenia a Múzea dekoratívnych umení a dizajnu. Novú budovu za takmer 600 miliónov eur, ktorú navrhli nemeckí architekti Kleihues + Schuwerk, bude kompletne financovať štát.

Nasjonalmuseet bude v rámci stálej expozície prezentovať viac ako 5000 diel datovaných od antiky po súčasnosť vo viac ako osemdesiatich miestnostiach na dvoch poschodiach. Otvorenie Light Hall zameranej na dočasné výstavy bude sprevádzať výstava s dielami od viac ako 150 súčasných nórskych umelcov, umelkýň a kolektívov.

Múzeum je súčasťou programu zacieleného na uhlíkovú neutralitu a jeho dizajn by mal zredukovať emisie o 50 %, napríklad aj pomocou tepelného čerpadla využívajúceho morskú vodu na ochladzovanie budovy.

Nasjonalmuseet v nórskom Osle. Foto: Ssu, Wikimedia Commons

Grand Egyptian Museum (Giza, Egypt)

Plánované otvorenie: november 2022

GEM by sa malo konečne otvoriť po dvadsiatich rokoch, kedy jeho základný kameň položil prezident Hosni Mubarak. Múzeum v hodnote približne 1 miliardy eur je financované prevažne japonskými vládnymi grantmi. Budova je navrhnutá architektmi pôsobiacimi v Dubline Heneghan Peng. Zbierka nového múzea, ktoré sa rozprestiera na ploche 500 000 m2, bude obsahovať okolo 100 000 artefaktov. Stále expozície budú radené chronologicky od praveku po grécko-rímske obdobie. Najväčším lákadlom pre návštevníkov a návštevníčky bude však zbierka 5000 prác z hrobky Tutanchamóna, ktorá bude po prvýkrát prezentovaná v celku.

Hong Kong Palace Museum (Hong Kong, Čína)

Plánované otvorenie: júl 2022

Po minuloročnom dlho očakávanom otvorení múzea súčasného umenia M+ v Hong Kongu sa tento rok sprístupní aj susediace Palace Museum. Jeho vznik bol ohlásený vládou už v roku 2016, čo spôsobilo rozruch ohľadom nedostatočnej verejnej diskusie. Múzeum v hodnote skoro 400 miliónov eur je kompletne financované Hong Kong Jockey Club Charities Trust. Budova, navrhnutá architektom pôsobiacim v Hong Kongu Rocco Yimom, bude pozostávať z deviatich galérií, divadelnej sály a priestorov pre deti a vzdelávanie.

Palace Museum bude venované čínskym cisárskym klenotom požičaným zo Zakázaného mesta v Pekingu. V úvodnej expozícii budú prezentované napríklad maľby, kaligrafia, dekoračné objekty, ako aj vzácne knihy. V prvom zo série partnerských projektov sa na výstave o koňoch predstaví čínske umenie v dialógu s dielami z parížskeho múzea Louvre.

Musée de Cluny (Paríž, Francúzsko)

Plánované znovuotvorenie: prvá polovica 2022

Po sedemročnej renovácii sa čoskoro otvorí francúzske národné múzeum stredoveku Musée de Cluny. Práce prebiehali v niekoľkých etapách, začali opravou gotickej kaplnky a ruinami galo-románskych termálnych kúpeľov. V roku 2018 sa otvorila nová vstupná budova navrhnutá architektom Bernardom Desmoulinom a niektoré budovy boli sprístupnené aj pre fyzicky znevýhodnených návštevníkov.

Posledná fáza opráv sa zamerala na zmodernizovanie expozícií, ktoré vznikli ešte v päťdesiatych rokoch minulého storočia. Tematické usporiadanie sa mení na chronologické, ktoré bude viesť divákov od byzantského umenia a počiatkov gotického umenia až k dielam 16. storočia.

Burrell Collection (Glasgow, Škótsko)

Plánované znovuotvorenie: marec 2022

Zbierka, ktorú mestu Glasgow venoval lodný magnát William Burrell, obsahuje okolo 9000 artefaktov, medzi inými napríklad stredoveké a ranorenesančné umenie zo severnej Európy s brneniami a viac ako 200 tapisériami; čínsku keramiku a bronzy, francúzske umenie 19. storočia vrátane pastelov, kresieb a olejov od Edgara Degasa. Renovácie, ktoré mali na starosti architekti John McAslan + Partners, trvali päť rokov. Vďaka nim sa galerijný priestor zväčšil o viac ako tretinu, pribudli vstupné a vzdelávacie priestory a budova sa stala omnoho ekologickejšou. Prerobili sa tiež expozície, ktoré by mali predstaviť, okrem iného, diela, ktoré neboli vystavené už niekoľko desiatok rokov.

Barbora Komarová | Barbora Komarová (*1990) je kurátorka a kritička, venuje sa súčasnému vizuálnemu umeniu. Bakalársky titul z dejín umenia získala na UK v Bratislave, magisterský na Université Rennes 2 vo Francúzsku, kde sa špecializovala na kurátorstvo a teóriu súčasného umenia. V roku 2016 vyhrala Štipendium Radislava Matuštíka udeľované Galériou mesta Bratislavy mladým kurátorom. Pôsobila v Gandy gallery, ABC, tranzit.sk a v GMB. Pravidelne publikuje na artalk.cz. Momentálne pôsobí na VŠVU v Bratislave ako PR manažérka a zároveň ako doktorandka na katedre teórie a dejín umenia.