Francúzsko vrátilo 26 artefaktov do Beninu
17. 11. 2021Zprávy
Umenie afrických kolónií sa pomaly vracia do krajín, odkiaľ pochádza. Svoju zatiaľ najväčšiu reštitúciu uskutočnilo Francúzsko. Ukradnutých pamiatok sa dočkal Benin, no stále ide len o zlomok kultúrneho dedičstva, ktoré bolo odcudzené počas plienenia, píše Barbora Komarová.
Benin dostalo ukradnuté umenie z Francúzska. Zdroj: www.unionleader.com
Minulý týždeň sa za sprievodu veľkých osláv a za účasti prezidenta a kráľovských rodín vrátilo z Francúzska do Beninu 26 umeleckých artefaktov. Do svojej domovskej krajiny dorazili po viac ako stotridsiatich rokoch. Francúzsky prezident Emmanuel Macron tak začína plniť svoj sľub z roku 2017 ohľadom reštitúcií kultúrnych pamiatok, ktoré boli získané násilným alebo nespravodlivým spôsobom z niekdajších afrických kolónií.
Do Beninu sa vrátila časť objektov ukradnutých francúzskymi vojskami počas plienenia kráľovského paláca v meste Abomey na konci 19. storočia. Sú medzi nimi napríklad kráľovské tróny, dvere paláca, tri figurálne totemy alebo palice bojovníkov. Predtým, ako bude dokončené nové múzeum v Abomey, budú objekty prezentované na niekoľkých miestach v Benine, ako napríklad v bývalej portugalskej pevnosti v meste Ouidah. V októbri boli ešte poslednýkrát vystavené v parížskom múzeu Quai Branly, kde si ich počas jedného týždňa prišlo pozrieť okolo päťnásťtisíc návštevníčok a návštevníkov.
Tieto artefakty predstavujú zatiaľ najväčšiu reštitúciu tohto charakteru Francúzska do bývalej kolónie. Zároveň sú však len malým percentom z päťtisíc artefaktov, ktoré chce Benin späť a desiatok tisíc ďalších, ktoré žiadajú iné krajiny – ako napríklad Mali, Madagaskar, Senegal, Čad či Slonovinové pobrežie. Len samotné múzeum Quai Branly ich má okolo 70-tisíc, vrátených by malo byť ešte okolo 46 tisíc. Predpokladá sa, že až 90 percent afrického kultúrneho dedičstva sa momentálne nachádza v Európe.
Na celom svete prebieha diskusia o vrátení ukradnutých kultúrnych pamiatok do krajín ich pôvodu. Pred časom sme písali napríklad o sľubovanom vrátení slávnych beninských bronzov Nemeckom či o „nerozhodnom“ Belgicku. Národné múzeum afrického umenia vo Washingtone v USA, ktoré patrí pod múzeum Smithsonian, má vo svojej zbierke 42 beninských bronzov. Aby mohlo preskúmať ich provenienciu a prípadne začať reštitučný proces, stiahlo ich zo svojich expozícií. Doteraz sa zistilo, že minimálne 16 z nich bolo získaných britskými vojskami počas plienenia v roku 1897. Múzeum sa taktiež zaviazalo k spolupráci s projektom Digital Benin so sídlom v Hamburgu, ktoré zbiera a uverejňuje fotografie či iné dokumenty týkajúce sa ukradnutých kráľovských objektov.
Barbora Komarová | Barbora Komarová je kurátorka a kritička, venuje sa súčasnému vizuálnemu umeniu. Bakalársky titul z dejín umenia získala na UK v Bratislave, magisterský na Université Rennes 2 vo Francúzsku, kde sa špecializovala na kurátorstvo a teóriu súčasného umenia. Momentálne pôsobí na VŠVU v Bratislave ako PR manažérka a zároveň ako doktorandka na katedre teórie a dejín umenia.