Lorem ipsum dolor

Múzeá v USA sa zapojili do volieb

5. 11. 2024Štefánia ĎuricováZprávy

V New Yorku, Bostone, Los Angeles či San Franciscu si môžu občania USA zvoliť hlavu štátu netradične – v múzeách a galériách.

Kultúrne inštitúcie po celých Spojených štátoch sa rozhodli podporiť demokratický proces hlasovania a sprístupnili svoje priestory ako volebné miestnosti. Od roku 2019 umožňuje New York predčasné voľby, čo občanom dáva deväť extra dní na hlasovanie. Od 26. októbra majú napríklad Newyorčania a Newyorčanky prístup k volebným miestnostiam v prestížnych inštitúciách, ako sú Brooklyn Museum, American Museum of Natural History (AMNH) či Metropolitan Museum of Art (MET). Prvý deň hlasovania v týchto a ďalších kultúrnych inštitúciách prilákal viac ako 140 000 voličov a voličiek, a ich počet v priebehu ďalších dní exponenciálne rástol

MET je podľa jeho riaditeľa Maxa Holleina hrdé, že môže podporiť prístup k hlasovaniu a poslúžiť miestnym komunitám. Brooklyn Museum, ktoré už roky slúži ako volebné centrum, umožnilo hlasovať v primárnych aj prezidentských voľbách. 

Medzi inštitúciami, ktoré sa zapojili do procesu, vyniká National Susan B. Anthony Museumand House v Rochestri (NY),  historické centrum sufražetiek a symbol boja za práva žien. Múzeum nesie odkaz Susan B. Anthony, ktorá zasvätila viac než päťdesiat rokov svojho života úsiliu o volebné právo pre ženy. V roku 1872, keď hlasovala v prezidentských voľbách, bola v Rochestri zatknutá, obvinená z nezákonného hlasovania a po dvojdňovom súde, ktorý neskôr nazvala „najväčším súdnym pobúrením v histórii“, bola odsúdená na pokutu 100 dolárov, ktorú nikdy nezaplatila. Tento odkaz ožíva práve dnes, keď majú Spojené štáty možnosť zvoliť prvú prezidentku v histórii – Kamalu Harris. Právo voliť, za ktoré Anthony bojovala, získali americké ženy až v roku 1920, teda v rovnakom čase ako v Československu. 

Okrem New Yorku sa k volebnému procesu pridávajú múzeá v ďalších veľkých mestách. V Bostone sa volebné komisie rozhodli využiť Museum of Fine Arts a Institute of Contemporary Art ako volebné centrá, čo umožnilo voličom a voličkám pohodlne hlasovať na miestach, ktoré tradične slúžia na rozvoj umeleckého a kultúrneho života. V Los Angeles sa voliči môžu zastaviť v Hammer Museum, ktoré dokonca zabezpečilo parkovanie zadarmo, čím sprístupnilo hlasovanie ešte väčšiemu počtu ľudí. Nielen demokratický proces, ale aj program, ktorý múzeá a galérie ponúkajú počas volieb, má možnosť edukovať široké spektrum návštevníctva, ktoré si zároveň môže pozrieť výstavy s politickými, spoločenskými či historickými témami. Napríklad v Hammer Museum má volič, ktorý sa preukáže nálepkou, vstup do všetkých expozícií zadarmo.

Pre mnohých je tak možnosť hlasovať v múzeu nielen občianskou povinnosťou, ale aj kultúrnym zážitkom. Melissa Mercado, matka študenta zo školy Dual Language Middle School, kde sa mal pôvodne umiestniť jeden z volebných okrskov pre médiá, vyjadrila svoje nadšenie z presunutia hlasovania do Prírodovedného múzea (AMNH): „Som rada, že sa hlasovanie presunie do Prírodovedného múzea. Ľudia si tak môžu vychutnať krásu budovy a objaviť úžasnú históriu!“

Americké prezidentské voľby sa konajú v utorok 5. 11. 2024; ich neoficiálne výsledky môžu byť známe o niekoľko dní.

Foto: Wikimedia Commons

Štefánia Ďuricová | Doktorandka na University of St Andrews, kde sa zaoberá témou nacionalizmu ako konštruktu, ktorý bol mnohokrát podporovaný elitami a propagovaný umelcami. Okrem toho sa venuje kurátorstvu a reflexii súčasného umenia a angažuje sa v otázkach inklúzie v kultúrnych inštitúciách.