Súd rozhodol o odstránení najväčšieho pamätníka konfederácie na juhu USA
14. 9. 2021Zprávy
Minuloročné protesty organizované hnutím Black Lives Matter oživili diskusiu o pomníkoch konfederačných vojakov v Spojených štátoch. A jednou z reakcií je, že najvyšší súd vo Virgínii rozhodol, že socha konfederačného generála, ktorá stojí v meste Richmond viac ako sto rokov, možno odstrániť, píše Barbora Komarová v krátkej správe.
Muž protestuje pred sochou konfederačného generála Roberta E. Leeho v meste Richmond v rámci protestov hnutia Black Lives Matter. Foto: Flickr.com/maj22443
Začiatkom septembra najvyšší súd štátu Virgínia rozhodol o odstránení jazdeckej sochy konfederačného generála Roberta E. Leeho, osadenej na Monument Avenue v meste Richmond. Snahu o jej odstránenie avizoval Ralph Northam, guvernér Virgínie, už minulý rok, keď sa po celých Spojených štátoch násilne ničili alebo pod vedením samospráv odstraňovali pamätníky venované konfederačným vojakom či iným osobám a udalostiam pripomínajúcich rasistickú históriu USA.
„Naše verejné pamätníky sú symbolmi toho, kým sme a čo si vážime. Keď ctíme vodcov, ktorí bojovali za zachovanie systému zotročujúceho ľudské bytosti, ctíme stratenú vec, ktorá Virgíniu zaťažuje už mnoho rokov,“ uviedol vo svojom vyhlásení guvernér Northam.
Šesťmetrová jazdecká socha, stojaca na podstavci vysokom 12 metrov, stála na svojom mieste od roku 1890 až do minulej stredy 8. septembera 2021, keď bola odstránená (jej demontáž na svojom Twitteri streamoval guvernér Northam). Generál Robert E. Lee, veliteľ vojsk na strane Juhu v americkej občianskej vojne, sa stal pre mnohých obyvateľov USA stelesnením rasistickej a opresívnej minulosti USA. Už minulý rok po násilnej smrti Georgea Floyda sa stal tento pamätník terčom vandalizmu, grafiti nápisov a tiež miestom samotných manifestácií.
Od minuloročných protestov Black Lives Matter bolo po celom USA odstránených 200 monumentov, z toho až 70 vo Virgínii, ktorá má viac pamätníkov konfederácie ako hociktorý iný štát v USA. Niektorí ich považujú za pripomienku nadradenosti bielych a uctievanie rasizmu, pre iných (najmä bielych obyvateľov juhu USA) sú podstatnou súčasťou histórie. Odstraňovanie týchto problematických sôch nie je v Severnej Amerike žiadnou novou témou, no až v poslednom období dochádza k reálnym činom. V roku 2017 v meste Charlottesville (taktiež vo Virgínii) sa jazdecká socha toho istého generála stala miestom protestov bielych nacionalistov, ktorí zabili jednu mladú ženu a zranili niekoľko ďalších ľudí, avšak až toto leto mesto sochu odstránilo.
Po demontáži jazdeckej sochy v Richmonde zostal piedestál, o ktorého budúcnosti mesto ešte rozhodne. Zatiaľ doň vložili novú časovú kapsulu s množstvom rôznych dokumentov, fotografií, textov, ktoré by mali dokladovať nové smerovanie tohto južanského štátu a oprostenie sa od jeho minulosti. Mesto sa zatiaľ nerozhodlo, čo sa stane so samotným jazdeckým pomníkom. Možno bude nasledovať príklad už spomínaného Charlottesvillu, ktoré odstránené pomníky generálov Roberta E. Leeho a Thomasa J. „Stonewalla“ Jacksona momentálne ponúka múzeám či iným historickým alebo vojenským inštitúciám na získanie do ich zbierok.
Barbora Komarová | Barbora Komarová je kurátorka a kritička, venuje sa súčasnému vizuálnemu umeniu. Bakalársky titul z dejín umenia získala na UK v Bratislave, magisterský na Université Rennes 2 vo Francúzsku, kde sa špecializovala na kurátorstvo a teóriu súčasného umenia. Momentálne pôsobí na VŠVU v Bratislave ako PR manažérka a zároveň ako doktorandka na katedre teórie a dejín umenia.