Nechtový salón alebo fitness centrum v múzeu ako protest

Chcete podporiť kultúru v čase pandémie? Nechajte si nalepiť gélové nechty inšpirované dielami Van Gogha alebo si zacvičte tai-chi v galérii. I takto vyzeral protest proti pokračujúcim covidovým obmedzeniam v umeleckom sektore v Holandsku, píše Barbora Komarová.

Zákazník v koncertnej sále si necháva strihať vlasy počas protestu. Foto: REUTERS/Piroschka van de Wouw

V stredu 19. januára sa približne sedemdesiat kultúrnych inštitúcií po celom Holandsku zmenilo na nechtové salóny, kaderníctva a športové priestory. Chceli upozorniť na zúfalú situáciu v kultúrnom sektore a protestovať proti pandemickým opatreniam, ktoré im stále nepovoľujú otvoriť brány pre verejnosť. 

Protest holandských galérií, múzeí, divadiel a kín vyvolalo rozhodnutie vlády povoliť otvorenie komerčných priestorov, ako sú napríklad fitness centrá, kadernícke a nechtové salóny či verejné domy, pričom kultúrne inštitúcie musia byť aj naďalej zatvorené. Pandemická situácia v Holandsku sa však v poslednom čase zhoršuje a denne pribúda aj 30-tisíc nakazených. Ministerka kultúry Günay Uslu vyjadrila v príspevku na Twitteri pochopenie pre protest, ale zároveň vyzvala k opatrnosti. „Kultúrny sektor kreatívnym spôsobom upozorňuje na svoju situáciu. Chápem volanie o pomoc a tiež to, že umelci chcú ukázať všetko krásne, čo nám môžu ponúknuť. Ale otváranie spoločnosti sa musí diať krok za krokom. Kultúra je na poprednom mieste v programe rokovaní.“ Starostka Amsterdamu Femke Halsema by však vzhľadom na zlú situáciu opatrenia ešte sprísnila a čin protestujúcich odsúdila. Pred časom sa napriek zákazu protestne otvorili aj kaviarne a bary, čomu úrady nevenovali takú pozornosť, upozornili predstavitelia a predstaviteľky kultúry.

Kto mal záujem navštíviť múzeum, galériu alebo koncert, mohol sa teda prihlásiť na jednu z ponúkaných služieb, ktoré zahŕňali hodinu jógy, tai-chi či zumby priamo medzi dielami najznámejších holandských maliarov, alebo strihanie vlasov a brady počas skúšky symfonického orchestra. V ponuke boli i gélové nechty inšpirované dielami Vincenta van Gogha. Medzi protestujúcimi sme mohli nájsť známe kultúrne inštitúcie ako napríklad Van Gogh Museum a Concertgebouw v Amsterdame, Frans Hals Museum v Haarleme a mnoho ďalších.

Barbora Komarová | Barbora Komarová (*1990) je kurátorka a kritička, venuje sa súčasnému vizuálnemu umeniu. Bakalársky titul z dejín umenia získala na UK v Bratislave, magisterský na Université Rennes 2 vo Francúzsku, kde sa špecializovala na kurátorstvo a teóriu súčasného umenia. V roku 2016 vyhrala Štipendium Radislava Matuštíka udeľované Galériou mesta Bratislavy mladým kurátorom. Pôsobila v Gandy gallery, ABC, tranzit.sk a v GMB. Pravidelne publikuje na artalk.cz. Momentálne pôsobí na VŠVU v Bratislave ako PR manažérka a zároveň ako doktorandka na katedre teórie a dejín umenia.