Zomrel umelec Erik Binder

Koncom minulého týždňa obletela (slovenský) umelecký svet smutná správa. Vo veku 49 rokov nás náhle opustil všestranný, nekonceptuálny“ umelec Erik Binder. Slovenská národná galéria (SNG) usporiadala na jeho počesť slávnostnú rozlúčku, ktorá sa uskutoční v jej priestoroch a na lodi Pink Whale tento štvrtok 15. júna 2022. 

Erik Binder (1974 – 2023). Foto: Juraj Starovecký / Archív SNG

Erik Binder (1974–2023) patril medzi najvýraznejšie umelecké osobnosti nielen svojej generácie, ale aj našich súčasných dejín umenia. Na Vysokej škole výtvarných umení študoval (VŠVU) v ateliéroch Róberta Jančoviča a Daniela Fischera, v Prahe na Akadémií výtvarných umení u Vladimíra Kokoliu. Na začiatku nultých rokov pôsobil na VŠVU aj ako asistent na katedre maliarstva. 

Jeho tvorba sa však nedá charakterizovať ako výsostne maliarska či dvojdimenzionálna. Mnohorakosť prístupov, techník a využívaných médií sa dala dobre badať na jeho väčšej samostatnej výstave s názvom Avatsýv. Labyrint Erika Bindera v Slovenskej národnej galérii v roku 2021. Okrem malieb, kresieb a grafík priestor Esterházyho paláca zapĺňali tiež objekty, videá alebo intermediálne performancie, pričom to všetko vytváralo jednu veľkú inštaláciu – labyrint. „Bol jedinečný v tom, ako prepájal nekonceptuálne stratégie s netradičným využívaním materiálov a techník, ktoré nachádzal všade okolo seba. V povýšení myšlienky na tvorivú silu, ktorá formuje aj hmotu,“ povedala kurátorka SNG Lucia G. Stach.

Erik Binder bol zároveň aj veľmi aktívnym umelcom. Za posledných dvadsať rokov svoje práce prezentoval na desiatkach samostatných výstav nielen na Slovensku, ale aj v ďalších európskych štátoch či v USA. Zúčastnil sa na mnohých skupinových projektoch; dvakrát participoval aj na benátskom bienále v česko-slovenskom pavilóne. V roku 1999 sa jeho návrhy na tetovanie objavili v projekte Slovak Art for Free a v roku 2003 bol súčasťou spoločného projektu v rámci zoskupenia Kunst-Fu v spolupráci s českým kolektívom Kamera skura.

Začiatkom júna 2023 Erik Binder otvoril svoju samostatnú výstavu pod názvom everafterlifeparty v Ateliéri XIII v Bratislave. Okrem iného sa vo svojich dielach venoval motívu smrti, posmrtnému životu, ako aj zániku sveta. Kurátorka výstavy Lucia G. Stach v sprievodnom texte píše: Binderova vízia je post-apokalyptická, teda vychádza z predstavivosti o svete uprostred svojho konca, vo víre sprievodných kataklyzmatických udalostí. Zároveň je osobná, precítená, plná poézie každodennosti a špecifického nenapodobiteľného autorovho vizuálneho humoru. Binderova párty na konci vekov je úchvatnou zážitkovou jazdou ako z rozprávky.“ 

Verejná rodinná rozlúčka s Erikom Binderom sa uskutoční 23. 6. 2023 v Ružomberku.

Barbora Komarová | Barbora Komarová je kurátorka a kritička, venuje sa súčasnému vizuálnemu umeniu. Bakalársky titul z dejín umenia získala na UK v Bratislave, magisterský na Université Rennes 2 vo Francúzsku, kde sa špecializovala na kurátorstvo a teóriu súčasného umenia. Momentálne pôsobí na VŠVU v Bratislave ako PR manažérka a zároveň ako doktorandka na katedre teórie a dejín umenia.